Polska przygotowuje strategię wsparcia rozwoju sztucznej inteligencji

- Polska przygotowuje strategię wsparcia rozwoju programów sztucznej inteligencji - powiedział wiceminister cyfryzacji Karol Okoński. 

2018-05-23, 15:59

Polska przygotowuje strategię wsparcia rozwoju sztucznej inteligencji
(zdjęcie ilustracyjne). Foto: Shutterstock/sdecoret

Posłuchaj

Dr Olaf Gajl, dyrektor Ośrodka Przetwarzania Informacji powiedział, że bez odpowiedniej strategii, w dziedzinie sztucznej inteligencji Polska stanie się niedługo trzecim światem (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Resort chce współpracować w tej kwestii z innymi ministerstwami, instytucjami publicznymi, firmami oraz uczelniami. - Europa widzi, że w kwestii inwestycji w rozwój sztucznej inteligencji jest z tyłu za Azją i Ameryką Północną - mówi Polskiemu Radiu wiceminister Okoński. - Unia dostrzegając to, chce działać wspólnie - zwiększyć środki, które można pozyskiwać na badania naukowe, zachęca, by poszczególne kraje wykładały własne pieniądze, ale przede wszystkim chce stworzyć takie warunki, by zachęcić do większych inwestycji w dziedzinie SI prywatne firmy - dodaje Karol Okoński.

Założeniem Komisji Europejskiej jest, by sektor prywatny i publiczny zwiększył wysokość inwestycji w sztuczną inteligencję do poziomu co najmniej 20 miliardów euro do roku 2020. 

Profesor Jacek Koronacki - dyrektor Instytutu Podstaw Informatyki Polskiej Akademii Nauk podkreśla, że zastosowań sztucznej inteligencji w życiu może być bardzo wiele. - Na przykład informatycznie wspomagane operacje, diagnostyka medyczna, czy produkcja dronów, które mogą rozsypywać pestycydy, pomagając rolnictwu - mówi profesor Koronacki.

Dr Olaf Gajl, dyrektor Ośrodka Przetwarzania Informacji powiedział, że bez odpowiedniej strategii, w dziedzinie sztucznej inteligencji Polska stanie się niedługo trzecim światem. 

REKLAMA

Pierwsze plany stworzenia polskiej strategii mają być przedstawione do końca czerwca. 

W Warszawie odbyła się dziś konferencja naukowa o przyszłości sztucznej inteligencji w Polsce, zorganizowana przez Ośrodek Przetwarzania Informacji - Państwowy Instytut Badawczy.
Według szacunków PricewaterhouseCoopers - globalnej sieci przedsiębiorstw świadczących usługi księgowe, audytorskie i doradcze - do 2030 roku sztuczna inteligencja ma przynieść światowej gospodarce ponad 15 i pół biliona dolarów,. To równowartość rocznego produktu krajowego brutto USA.

dcz

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej