Ks. Tomasz Trzaska: Witold Pilecki to nieskazitelna postać

Na terenie dawnego więzienia mokotowskiego w Warszawie trwają uroczystości poświęcone 70. rocznicy zamordowania przez komunistyczną bezpiekę rotmistrza Witolda Pileckiego. Wieczorne obchody rozpoczęły się od uroczystej mszy świętej. 

2018-05-25, 20:44

Ks. Tomasz Trzaska: Witold Pilecki to nieskazitelna postać

Posłuchaj

Ks. Tomasz Trzaska: Witold Pilecki walczył cały czas i widział niesprawiedliwość (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Ksiądz Tomasz Trzaska podczas homilii powiedział, że Witold Pilecki jest bohaterem bez zarzutów i postacią nieskazitelną. Przypomniał, że jako żołnierz AK podjął się ryzykownej misji i dostał się do obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. „Witold Pilecki walczył cały czas i widział niesprawiedliwość” - mówił ksiądz Tomasz Trzaska. Dodał, że rotmistrz nie chciał pogodzić się z nową rzeczywistością zastaną po zakończeniu wojny i przejęciu władzy w Polsce przez komunistów, za co trafił do więzienia przy ulicy Rakowieckiej.

Organizatorem dzisiejszego wydarzenia na terenie byłego więzienia mokotowskiego jest powstające w tym miejscu Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. W programie uroczystości przewidziano jeszcze między innymi koncert zespołu Forteca, a także przejście pod Ścianę Śmierci, gdzie Witold Pilecki został zamordowany strzałem w tył głowy i oddanie hołdu bohaterowi. Obchody zakończą się na X Pawilonie przy celi, w której więziono rotmistrza.

Witold Pilecki urodził się 13 maja 1901 roku w Ołońcu, na południowym krańcu Karelii. Był rotmistrzem kawalerii Wojska Polskiego, żołnierzem AK, w latach 1940-42 dobrowolnym więźniem KL Auschwitz-Birkenau, gdzie zorganizował siatkę ruchu oporu, przekazującą informacje o eksterminacji Polaków i Żydów prowadzonej przez Niemców. Po ucieczce z obozu sporządził raporty, będące jednym pierwszych tak obszernych świadectw o Holokauście.

Witold Pilecki uczestniczył też w Powstaniu Warszawskim, był ponadto kurierem podziemia antykomunistycznego do II Korpusu PSZ na Zachodzie. Jesienią 1945 roku zorganizował siatkę wywiadowczą i rozpoczął zbieranie informacji o sytuacji w Polsce.

REKLAMA

W 1947 roku aresztowany przez komunistów a rok później skazany na śmierć i stracony.

koz

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej