Dziś Boże Ciało. Tradycja sięga średniowiecza

Msze, modlitwy, śpiewy i barwne procesje przejdą ulicami polskich miast i wsi. Katolicy świętują uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej. Powszechnie nazywaną Bożym Ciałem. Dziś, podobnie jak w Wielki Czwartek, wspominamy ustanowienie przez Chrystusa Eucharystii podczas Ostatniej Wieczerzy.

2018-05-31, 10:07

Dziś Boże Ciało. Tradycja sięga średniowiecza
. Foto: Wikimedia Commons/Radosław Drożdżewski

Posłuchaj

Dziś Boże Ciało. Relacja Grzegorza Maciaka (IAR)
+
Dodaj do playlisty

W Wielkim Tygodniu, ta pamiątka ma charakter pasyjny, ze względu na towarzyszącą im perspektywę zdrady, męki i śmierci Jezusa. Świętowanie Bożego Ciała ma inny, radośniejszy wymiar. Wyrazem tego są między innymi procesje z Najświętszym Sakramentem, które przejdą ulicami naszych miejscowości - mówi ksiądz Bogdan Bartołd proboszcz bazyliki archikatedralnej pod wezwaniem świętego Jana Chrzciciela w Warszawie.

Proboszcz podkreśla, że każdy z nas jest pielgrzymem. - To wędrowanie rozpoczyna się na tym świecie, a kończy na tamtym. W tej wędrówce potrzebny jest nam pokarm. Aby nie ustać musimy spożywać Ciało Chrystusa - mówi.

Uroczystości Bożego Ciała nie mogą się obejść bez dzieci, które idąc na czele procesji sypią płatki kwiatów. W centralnym miejscu wędruje kapłan niosący Najświętszy Sakrament. Procesji towarzyszą śpiewy i modlitwy- podkreśla ksiądz Bogdan Bartołd.

Proboszcz bazyliki świętego Jana Chrzciciela w Warszawie podkreśla, że istotą uroczystości jest uwielbienie Boga, który z miłości do ludzi najpierw stał się sam człowiekiem a później chcąc pozostać z nami jak najbliżej, oddał się człowiekowi, jako prosty pokarm - chleb i wino. 

REKLAMA

- Rozważając te fakty w drodze uczestnicy procesji zdążają do czterech ołtarzy. Przy każdym z nich rozważana jest tajemnica Eucharystii - wyjaśnia ksiądz Bogdan Bartołd. Cztery ołtarze to znak czterech stron świata. 

Proboszcz bazyliki świętego Jana Chrzciciela podkreśla, że uroczystość Bożego Ciała pokazuje nam na obecność Boga pośród ludzi. Gest sypania kwiatków to znak, że człowiek uznaje swojego Stwórcę i pokazuje, że chce iść za nim. 

Uroczystość Bożego Ciała to święto ruchome. Zawsze jednak przypada 60 dni po Wielkanocy.

Tradycja od ponad ośmiuset lat

Pierwszy raz obchodzono ją w XIII wieku we Francji. Biskup Liege pod wpływem objawień zakonnicy świętej Joanny z Cornillon ustanowił uroczystość dla swojej diecezji. Sto lat później do kalendarza Kościoła powszechnego wprowadził ją papież Jan XXII. W Polsce najpierw zaczęto ją obchodzić w diecezji krakowskiej. Było to w XIV wieku.

REKLAMA

Kościół rzymskokatolicki otwiera się na nowości. Po raz drugi rzecznik Episkopatu Polski zachęca, aby w mediach społecznościowych pokazywać zdjęcia i filmy z tego, jak przeżywamy w Polsce Boże Ciało. Filmy i zdjęcia możemy oznaczyć hasztagiem #Procesja. W ubiegłym roku do akcji włączyło się 5 milionów osób.

Boże Ciało jest także świętowane na misjach. Obchody różnią się jednak od tych w Polsce. - Bywa, że z powodu biedy na misjach uroczystości organizuje się ogromnym nakładem sił. Tak jest na przykład na Madagaskarze - dodaje ksiądz Maciej Będziński. Sekretarz krajowy Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary wspomina, jak w tamtejszym buszu, grupa wiernych wraz z misjonarzem przenosiła stół z Najświętszym Sakramentem z miejsca na miejsce, do czterech ołtarzy. - W ich wiosce był tylko jeden stół. Ta sytuacja pokazuje tylko jak bardzo byli zdeterminowani, aby uroczystość Bożego Ciała przeżywać wraz z całym Kościołem - podkreśla ksiądz Maciej Będziński.

Zachęca także, aby przy okazji uroczystości Bożego Ciała pamiętać o chrześcijanach prześladowanych z wiarę. W niektórych krajach prawo zabrania wychodzić wiernym za mury świątyni, a to tylko jeden z lżejszych przykładów ograniczeń. W kontekście misji i wspólnot, w krajach, w których chrześcijanie są prześladowani widać najlepiej, że nie chodzi o zewnętrzny wymiar uroczystości. Skupiając się na tym, co zewnętrzne można zagubić to, co jest najistotniejsze. - Najważniejsze jest, aby uczestnicy mszy i procesji wierzyli w Boga, który kocha każdego człowieka i do niego wychodzi - dodaje.

ms

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej