"Eucharystia obnoszona publicznie jest wyrazem wolności religijnej"

Boże Ciało zostało ustanowione jako święto w 1264 roku przez papieża Urbana IV, a papież Jan XXII wprowadził je do kalendarza liturgicznego w całym Kościele. Tego dnia katolicy publicznie wyznają wiarę w obecność Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, niesionym w procesji. W Polsce Boże Ciało jest dniem wolnym od pracy.

2018-05-31, 19:00

"Eucharystia obnoszona publicznie jest wyrazem wolności religijnej"

Posłuchaj

31.05.2018 o. Mariusz Bigiel, ks. Karol Długosz, Adam Abd El Al, Adam Suliga o święcie Bożego Ciała.
+
Dodaj do playlisty

Według Adama Suligi Boże Ciało miało uświadomić o świętości Eucharystii. - Bóg się przejawia w ciele, a jednocześnie swoje ciało ofiarowuje. Święto Bożego Ciała pochodzi ze średniowiecza i jest oparte na wizjach, które miała św. Julianna. To święto miało służyć powstrzymaniu herezji, która dzieliła naturę Jezusa na dwie części. Dla katolika eucharystia jest ciałem i krwią Chrystusa. Od początku to pokazywano, stąd procesje – mówił etnograf.

Zdaniem ks. Karola Długosza święto Bożego Ciała jest ważniejsze dla katolików. – W czasie reformacji to święto wprowadzone w średniowieczu miało zaakcentować znaczenie komunii. Szacunek dla komunii u ewangelików ma miejsce, lecz w naszej pobożności to święto się nie przyjęło. Nie mamy w zwyczaju obnosić eucharystii w przestrzeni publicznej, ponieważ uświęcenie Najświętszego Sakramentu dzieje się w liturgii i tam jest na to przestrzeń – powiedział ksiądz luterański.

Boże Ciało nie jest świętem  wszystkich religii. – Jest tak choćby dlatego, że święto powstało w średniowieczu. Żydzi i muzułmanie nie wierzą w Boże Ciało. Miłość między religiami i rozumienie, że jest jeden Bóg nie oznacza wcale, że musimy mieszać pojęcia. To czysto chrześcijańskie święto, nie wszystkie odłamy chrześcijańskie je obchodzą – wskazywał  Adam Abd El Al.

Jak podkreślał o. Mariusz Bigiel Boże Ciało to piękne święto. – Eucharystia obnoszona publicznie jest wyrazem wolności religijnej. Ołtarze są udekorowane i jest procesja z ludźmi. Ciało i krew też są elementami przyrody. Widzialność wcielonego Boga objawia się w celebracji i marszu do czterech ołtarzy – wyjaśniał jezuita.

REKLAMA

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Adrian Klarenbach.

Polskie Radio 24/PAP/cd

_________________

Ideologika - wszystkie audycje w Polskim Radio 24

REKLAMA

Data emisji: 31.05.2018

Godzina emisji: 18:14


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej