Historia obozu internowania w Szczypiornie

Obóz internowania w Szczypiornie istniał w latach 1915-1922. Przebywali w nim internowani przez władze niemieckie działacze niepodległościowi, żołnierze Legionów Polskich, jeńcy rosyjscy. O Szczypiornie mówili w audycji Słowem Niepodległa regionalistka Anna Tabaka, historyczka Anna Roth, dyrektorka Muzeum Ziemi Kaliskiej Sylwia Kucharska i historyk wojskowości Damian Zalewski. Audycja była nadawana z Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej w Kaliszu – jednym z najstarszych muzeów regionalnych w Polsce.

2018-06-03, 12:51

Historia obozu internowania w Szczypiornie
Obóz dla internowanych legionistów w Szczypiornie. Foto: nac.gov.pl

Posłuchaj

03.06.2018 Anna Tabaka, Anna Roth, Damian Zalewski, Sylwia Kucharska o obozie w Szczypiornie
+
Dodaj do playlisty

Od 1918 roku strona polska przetrzymywała w obozie w Szczypiornie jeńców niemieckich oraz internowanych żołnierzy armii Ukraińskiej Republiki Ludowej. Od 1976 roku Szczypiorno jest dzielnicą Kalisza.

Jak podkreślała Anna Roth, w obozie przetrzymywano jeńców I wojny światowej. - Na początku obóz miał istnieć krótko, a funkcjonował praktycznie przez dziewięć lat. Na początku w obozie przebywali jeńcy różnych narodowości. Po kryzysie przysięgowym zaczęto tam również zwozić legionistów - powiedziała. 

– Organizacją dożywiania jeńców zajmowały się kobiety zrzeszone w Lidze Kobiet Polskich. To organizacja założona przez działaczkę emancypacyjną Izabelę Moszczańską przed wybuchem I wojny światowej – tłumaczyła z kolei Anna Tabaka.

W programie była mowa także o wydarzeniach kulturalnych w Kaliszu organizowanych z okazji stulecia odzyskania niepodległości. Według Sylwii Kucharskiej niepodległość to też radość. – Chcemy pokazać odzyskanie niepodległości jako moment radosny, jednakże w nawiązaniu do trudnej historii. Została ona opowiedziana we wspaniały sposób przez Marię Dąbrowską. W Kaliszu starostwo przygotowało bogaty program artystyczny – to dwanaście koncertów patriotycznych, które zakończą się jesienią. 11 listopada odbędzie się wielki bieg niepodległości – informowała dyrektorka Muzeum Ziemi Kaliskiej.

REKLAMA

W audycji także komentarz Damiana Zalewskiego.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Mateusz Maranowski.

Polskie Radio 24/cd

REKLAMA

Słowem Niepodległa - wszystkie audycje

____________________ 

Data emisji: 03.06.2018

Godzina emisji: 11:07


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej