Michel Barnier: regulacje ws. granicy irlandzkiej nie mogą stosować się do całej Wielkiej Brytanii
Michel Barnier powiedział, że porozumienie dotyczące awaryjnego planu utrzymania otwartej granicy pomiędzy Irlandią a należącą do Wielkiej Brytanii Irlandią Północną, nie może być zastosowane do całych Wysp Brytyjskich.
2018-06-08, 16:57
Szef negocjatorów unijnych podczas konferencji odniósł się w ten sposób do propozycji przedstawionej we czwartek przez Londyn.
Rozwiązanie przewiduje możliwość pozostania Wielkiej Brytanii w unii celnej ze Wspólnotą Europejską jeszcze rok po zakończeniu dwuletniego okresu przejściowego. "Czasowy reżim celny" miałby być utrzymany aż do chwili, kiedy awaryjny plan utrzymania otwartej granicy zastąpi trwałe rozwiązanie. Wielka Brytania ma nadzieje, że stanie się to do końca 2021 roku.
Michel Barnier powiedział, że brytyjska propozycja rodzi różne pytania, które wymagają odpowiedzi poprzedzonej analizą. Szef negocjatorów unijnych tłumaczył, że planowanego rozwiązania dotyczącego irlandzkiej granicy nie można zastosować do całej Wielkiej Brytanii, "ponieważ zostało zaprojektowane z myślą o specyficznej sytuacji Irlandii Północnej". Zdaniem Michela Barnier, "to, co jest możliwe dla terytorium o wielkości Irlandii Północnej jest niekoniecznie wykonalne dla całej Wielkiej Brytanii".
Kwestia irlandzka jest obecnie głównym tematem rokowań dotyczących Brexitu. Liczącą 500 km granica to jedyne na lądzie miejsce, w którym Zjednoczone Królestwo będzie się stykać z Unią Europejską. Obie strony chcą uniknąć tzw. twardej granicy - ze szlabanami i budkami strażniczymi. Jednocześnie jakaś forma kontroli jest konieczna, jeśli Londyn opuści unię celną.
REKLAMA
Wielka Brytania ma opuścić Unię w marcu przyszłego roku.
koz
REKLAMA