Ateny i Skopje osiągnęły porozumienie ws. nazwy Macedonii

Szefowie MSZ Grecji i Macedonii, Nikolaos Kodzias i Nikoła Dimitrow podpisali w niedzielę nad granicznym jeziorem Prespa w Grecji porozumienie o zmianie nazwy państwa macedońskiego. Ateny zgodziły się w nim uznać Macedonię pod nazwą Republika Macedonii Północnej. Do tematu odniósł się w audycji „Świat w Powiększeniu” dr Marko Babić z Instytutu Europeistyki Uniwersytetu Warszawskiego.

2018-06-17, 21:10

Ateny i Skopje osiągnęły porozumienie ws. nazwy Macedonii
Przedstawiciele rządów w Atenach i Skopje podpisują porozumienie w sprawie zmiany nazwy Macedonii.Foto: PAP/EPA/NIKOS ARVANITIDIS

Posłuchaj

17.06.18 dr Marko Babić: „W bardzo krótkim czasie Macedonia może znaleźć się w NATO (…)”.
+
Dodaj do playlisty

Na ceremonii obecni byli szefowie rządów w Atenach i Skopje, Aleksis Cipras i Zoran Zaew. Grecki premier podkreślił "historyczną odpowiedzialność" jaka ciąży na obu stronach w związku z przestrzeganiem umowy. Z kolei witany owacją na stojąco Zaew stwierdził, że oba państwa powinny "odwrócić się od przeszłości i spojrzeć w przyszłość".

– Byłbym bardzo ostrożny z ogłaszaniem tego porozumienia jako historycznego. Jeżeli rzeczywiście jego wprowadzenie zakończy się sukcesem, to tak. Jednak istnieje dużo przeszkód na drodze do rozwiązania konfliktu grecko-macedońskiego. O sukcesie obydwu polityków będzie świadczyła ich umiejętność do przekonania większości swoich obywateli do tego rozwiązania – podkreślił dr Marko Babić.

We wtorek Cipras i Zaew ogłosili kompromisowe rozwiązanie wieloletniego sporu o nazwę Macedonii. Była jugosłowiańska republika zgodziła się na zmianę konstytucyjnej nazwy państwa na Republika Macedonii Północnej, a w zamian Ateny zobowiązały się do odstąpienia od blokowania integracji Macedonii z Unią Europejską i NATO.

– Nie byłbym do końca pewien, czy osiągnięte porozumienie jest tylko wynikiem negocjacji grecko-macedońskich. W tle mogły pojawić się działania Stanów Zjednoczonych, które po wielu latach nieobecności na Bałkanach mogą starać się o odzyskanie wpływów na tym obszarze – dodał dr Marko Babić.

REKLAMA

Porozumienie, aby weszło w życie, musi być ratyfikowane przez parlamenty obydwu krajów i zatwierdzone w referendum w Macedonii. Zgodnie z zapowiedziami Zaewa odbędzie się ono we wrześniu lub październiku. Prawicowy prezydent Macedonii Gjorge Iwanow zapowiedział, że nie podpisze porozumienia.

Grecja od lat domagała się od Macedonii zmiany nazwy, twierdząc, że obecna implikuje żądania terytorialne wobec jej własnej prowincji o tej samej nazwie, miejsca urodzenia Aleksandra Wielkiego, a Skopje uzurpuje sobie prawo do greckiego dziedzictwa i historii. Ateny na forum UE przeforsowały oficjalną nazwę: Była Jugosłowiańska Republika Macedonii (akronim angielski - FYROM) i od lat blokowały wysiłki Macedonii, by wstąpić do NATO i UE.

Magazyn „Świat w Powiększeniu” prowadził Bogumił Husejnow.

PAP/Polskie Radio 24/db

REKLAMA

---------------------------

Data emisji: 17.06.18

Godzina emisji: 19:45

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej