Rozmowy Ukraina-Rosja w Stambule. "Putin poigrywa nie tylko z Zełenskim, ale przede wszystkim z Trumpem"
- Decyzje zapadają na Kremlu i to z udziałem Władimira Putina. Niski szczebel rosyjskiej delegacji nie daje nam zbytnich nadziei na jakieś przełamanie w rozmowach rosyjsko-ukraińskich na temat chociażby nawet zawieszenia broni na okres 30 dni, nie mówiąc już o rozmowach pokojowych - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Walenty Baluk (Centrum Europy Wschodniej UMCS).
2025-05-15, 21:35
W piątek, a nie, jak początkowo planowano, w czwartek w Stambule odbędą się rozmowy pokojowe Rosji i Ukrainy. Wiadomo jednak, że nie będzie na nich Wołodymyra Zełenskiego. Ukraińską grupą kieruje szef resortu obrony Rustem Umierow. Ma się spotkać z Rosjanami w towarzystwie Amerykanów i Turków.
Rosyjski dyktator przysłał delegację o dość niskiej randze, bo kierowaną przez wiceministrów. Ukraina jednak chce pokazać, że mimo afrontu nie uchyla się od rozmów. Jak zaznaczył obecny w Ankarze prezydent Wołodymyr Zełenski, Ukraina chce spróbować uczynić chociaż pierwsze kroki w kierunku deeskalacji i zakończania wojny.
Nikłe szanse nasukces negocjacji
Prof. Walenty Baluk jest sceptyczny, co do sukcesu rozmów. - Decyzje zapadają na Kremlu i to z udziałem Władimira Putina. Niski szczebel rosyjskiej delegacji nie daje nam zbytnich nadziei na jakieś przełamanie w rozmowach rosyjsko-ukraińskich na temat chociażby nawet zawieszenia broni na okres 30 dnie nie mówiąc już o rozmowach pokojowych - zaznaczył.
Posłuchaj
Podczas rozmów punkty wyjściowe Ukraińców i Rosjan będą bardzo rozbieżne. Kijów zapowiedział, że zamierza negocjować bezwarunkowe zawieszenie broni. Kreml natomiast rozmowy widzi, jako kontynuację tych prowadzonych wiosną 2022 roku, gdzie postulatem Moskwy była demilitaryzacja Ukrainy.
REKLAMA
Porażka Trumpa
Amerykanie nie widzą jednak szans na przełom w negocjacjach pokojowych w sprawie Ukrainy, dopóki nie dojdzie do spotkania Trump-Putin. Szef amerykańskiej dyplomacji Marco Rubio uda się do Stambułu na spotkania z ministrem spraw zagranicznych Turcji i delegacją ukraińską.
Gość audycji przypominał, że to właśnie strona amerykańska ujawniła możliwe ustępstwa wobec Rosji zaraz po objęciu urzędu przez Trumpa. - Władimir Putin umiejętnie z tego korzysta. W ciągu nie tylko jednego dnia, ale stu dni, stronie amerykańskiej nie udało się doprowadzić nawet do zgody Rosji na 30. Dniowe zawieszenie broni, co należy traktować, jako porażkę. Putin poigrywa nie tylko z Wołodymyrem Zełeńskim, ale przede wszystkim z Donaldem Trumpem - skomentował prof. Baluk.
***
REKLAMA
Audycja: Świat w powiększeniu
Prowadzący: Michał Strzałkowski
Gość: prof. Walenty Baluk (Centrum Europy Wschodniej UMCS)
Data emisji: 15.05.2025
Godzina emisji: 20.33
Źródło: PR24/ka
REKLAMA