Kolejki po Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego

Tłumy w oddziałach NFZ w całym kraju. Kolejki stoją do wyrobienia Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Kto wybiera się na zagraniczne wakacje w Europie powinien się w tę kolejkę ustawić, bo nie licząc kilku wyłączeń - jesteśmy z nią bezpieczni.

2018-06-18, 17:00

Kolejki po Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock

Posłuchaj

Dlaczego warto przed wyjazdem odebrać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego? - o tym w materiale Marcina Jagiełowicza/ Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia.
+
Dodaj do playlisty

Oddział NFZ przy Chałubińskiego w Warszawie w środku dnia pęka w szwach. EKUZ można wyrobić też poza sezonem. Załatwienie sprawy przy okienku trwa kilka minut.

Ale jak mówi Krzysztof Piątek, prezes Polskiego Związku Organizatorów Turystyki - nawet mimo kolejek nie warto rezygnować z wyrobienia karty. - Zawsze jest tak w szczycie sezonu. Ustawiają się kolejki. Nie radzę nikomu wybierania się na wakacje bez tej karty - dodaje. 

Na EKUZ nie możemy polegać wybierając się poza Europę. Wśród wyłączeń jest też na przykład akcja ratunkowa - przypomina Marcin Tarczyński z Polskiej Izby Ubezpieczeń. - EKUZ nie obejmuje i to nawet w Europie kosztów ratownictwa. Czyli jeśli będzie potrzebna akcja ratownicza EKUZ tego nie pokryje - dodaje Tarczyński.

Dzięki EKUZ polscy turyści są traktowani na równi pacjentami danego kraju. Czasami jednak to co w Polsce jest darmowe, za granicą okazuje się płatne. Przed wyjazdem warto więc sprawdzić na przykład czy w danym kraju płaci się za usługi związane z daną chorobą przewlekłą. Mimo posiadania Europejskiej Karty często opłaca się wykupić dodatkowe ubezpieczenie.

Gdy wycieczka jest organizowana przez biuro podróży - ubezpieczenie jest już wykupione, ale mimo to warto przeczytać czego konkretnie dotyczy.

EKUZ jest ważna przez 12 miesięcy.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Marcin Jagiełowicz, kw 

 

Polecane

Wróć do strony głównej