Decyzja OPEC o zwiększeniu wydobycia ropy, złoża łupkowe, unijne cła odwetowe, reforma podatków w Polsce - to komentowano w mijającym tygodniu
Podsumowanie wydarzeń gospodarczych oraz z dziedziny finansów w kraju i na świecie w minionym tygodniu - było tematem dyskusji na antenie Polskiego Radia 24.
2018-06-23, 16:00
Posłuchaj
Gośćmi audycji, z którymi rozmawiał Arkadiusz Ekiert byli: Kazimierz Krupa (ekonomista Drawbridge) i Marek Zuber (ekonomista).
Decyzja OPEC o zwiększeniu wydobycia ropy
Jednym z ważniejszych wydarzeń gospodarczych minionego tygodnia była decyzja OPEC i 10 innych krajów produkujących ropę - w tym Rosji - o zwiększeniu wydobycia o około 1 mln baryłek dziennie, czyli o 1 proc. globalnej podaży. To niewielki wzrost i od razu nie zobaczyliśmy spadku cen ropy na światowych giełdach. Zdaniem Kazimierza Krupy od pewnego czasu ropa nie ma decydującego wpływu na światową koniunkturę. Natomiast Marek Zuber twierdzi, że jeśli cena ropy się nie zmieną, to możemy spodziewać się spowolnienia gospodarczego.
Ropa z łupków jest za droga?
Innym tematem poruszanym podczas audycji było wydobycie ropy z łupków. W USA jej wydobycie jest tanie. W Polsce byłaby nieopłacalne ponieważ wynika do z dostępu do złóż. W 2012 roku - na początku rewolucji łupkowej - w Stanach Zjednoczonych - wykonano około 7,5 tys. odwiertów próbnych ropy i gazu. I jak powiedział Marek Zuber średni poziom od którego opłacało się wydobywać ropę z łupków to 85 USD za baryłkę. - Obecnie ten poziom spadł poniżej 32 USD, bo spadły ceny technologii wydobywczych - dodał Zuber.
REKLAMA
Unijne cła na amerykańskie towary
Od piątku 22 czerwca obowiązują unijne cła na amerykańskie towary w odwecie za cła na stal i aluminium. Wspólnota na razie nałożyła taryfy na produkty, których wartość eksportu wynosi 2,8 mld euro. Kazimierz Krupa zwrócił uwagę że cła na stal i aluminium są niezwykle dotkliwe dla UE, mniej dla Polski i przypominał amerykańsko-europejską wojnę o stal sprzed ponad 100 lat.
- Ale cła odwetowa wprowadzone teraz przez Unię są dla mnie trochę zabawne - stwierdził. Jego zdaniem nieuchronna jest konfrontacja handlowa między Chinami a światem. Wojna cenowa na cła to kij, który ma dwa końca. Zdaniem ekonomistów zwykle prowadzi do spowolnienia gospodarczego.
Nowa Ordynacja podatkowa
Minister finansów Teresa Czerwińska przedstawiła założenia nowej Ordynacji podatkowej. Ekonomiści zwrócili uwagę, że konieczne jest uproszczenie przepisów. Wysokość stawki podatkowej jest ważna, ale ważniejsza jest jednoznaczność i powszechność przepisów. Minister Czerwińska sama zwróciła uwagę, że dla przedsiębiorców nie tylko istotna jest wysokość podatków ale przejrzystość i prostota systemu.
Od 1 lipca wchodzi w życie split payment
Split payment, czyli dzielenie podatku. Ale niepokój ekonomistów budzi brak doświadczeń innych krajów we wprowadzaniu takiego rozwiązania. Kazimierz Krupa nie jest przekonany, czy Polska powinna robić takie eksperymenty, których nie było nigdzie na świecie.
REKLAMA
- Intencje są dobre, ale metody, czyli blokowanie pieniędzy, które ma jednoznacznie negatywne skutki dla przedsiębiorcy, bo zmniejsza jego płynność- już nie. Czy nasza myśl ekonomiczna, podatkowa jest na tyle rozwinięta, abyśmy mogli pozwalać sobie na eksperymenty na światową skalę? - zastanawiał się ekonomista.
Polskie Radio 24, NRG, Arkadiusz Ekiert, kw
REKLAMA