Warszawa: odsłonięto tablicę upamiętniającą 90-lecie Związku Sybiraków

Na Politechnice Warszawskiej odsłonięto tablicę upamiętniającą powstanie Związku Sybiraków. 90 lat temu w murach tej uczelni odbył się założycielski zjazd tej organizacji. Wręczono także odznaczenia państwowe, nadane przez prezydenta Andrzeja Dudę. Za wybitne zasługi w pielęgnowaniu pamięci o najnowszej historii Polski i działalność na rzecz środowisk sybirackich Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski uhonorowano Jolantę Hryniewiecką, z kolei Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski Tadeusza Sitnika.

2018-06-29, 16:56

Warszawa: odsłonięto tablicę upamiętniającą 90-lecie Związku Sybiraków
Odsłonięcie tablicy upamiętniającej założycielski Zjazd Związku Sybiraków w auli Politechniki Warszawskiej. Foto: PAP/Tomasz Gzell

Posłuchaj

Odsłonięto tablicę upamiętniającą 90-lecie Związku Sybiraków. Relacja Magdaleny Kowalewskiej (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Aktu dekoracji dokonał Andrzej Dera. Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta odczytał list od Andrzeja Dudy. Prezydent przypomniał, że "Sybir rzucał swój złowrogi cień na dziewięć generacji Polaków".

"Dziś, kiedy jesteśmy znów wolnym narodem, mamy własne suwerenne państwo, losy naszych niezliczonych rodaków, których pochłonęła bezkresna Syberia zobowiązują nas do pielęgnowania pamięci o ich ofierze i cierpieniach, które doznali" - napisał prezydent. "Polska ma w państwa środowisku godnych depozytariuszy bohaterskiej tradycji i etosu sybirackiego" - dodał w liście Andrzej Duda.

List do uczestników uroczystości przysłał także marszałek Sejmu. Marek Kuchciński dziękując za upamiętnianie pamięci o tych, którzy przeszli piekło zesłania podkreślił, że uroczystość odsłonięcia tablicy "w szczególny sposób nawiązuje do 90-letniej historii Związku Sybiraków, a także wpisuje się w obchody jubileuszu odzyskania przez Polskę niepodległości".

Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, podkreślił, że polskie władze dołożą wszelkich starań, aby męczeństwo Sybiraków nie spotykało się tylko z podziękowaniem słownym, ale także ustawodawczymi rozwiązaniami odszkodowań za poniesione cierpienia.

REKLAMA

90 lat temu w założycielskim zjeździe Związku Sybiraków na Politechnice Warszawskiej uczestniczył prezydent Ignacy Mościcki, a marszałek Józef Piłsudski otrzymał wtedy legitymację Związku Sybiraków z numerem pierwszym.

Liczba zesłańców - Sybiraków osiągnęła ponad milion trzysta tysięcy obywateli polskich. Obecnie do Związku Sybiraków należy około 26 tysięcy Polaków z kraju i za granicy.

mr

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej