Sejm szykuje bat na alimenciarzy. Posłowie zajmują się projektem resortu sprawiedliwości
Sejm zajmuje się projektem ustawy o Krajowym Rejestrze Zadłużonych. Według Ministerstwa Sprawiedliwości, które jest autorem zmian, ma on zwiększyć bezpieczeństwo obrotu, a także ułatwić postępowanie restrukturyzacyjne firm. Ma być też batem na niezdyscyplinowanych dłużników alimentacyjnych - mówi rzecznik resortu, Jan Kanthak.
2018-07-04, 08:51
Posłuchaj
Jak podkreśla rozmówca Naczelnej Redakcji Gospodarczej, dzięki nowym przepisom przedsiębiorcy i inni uczestnicy obrotu gospodarczego będą mieli pewność, że podmioty, z którymi zawierają umowy, są podmiotami pewnymi. Z drugiej strony będą też zmiany w Krajowym Rejestrze Zadłużonych, w którym umieszczone zostaną dane dłużników alimentacyjnych.
- To ma pomóc w ściąganiu tych należności - dodaje Jan Kanthak.
Będzie nowy rejestr
Projekt ustawy przewiduje powstanie rejestru elektronicznego, gdzie będziemy mogli znaleźć kilka kategorii podmiotów, które mają długi. Rzecznik resortu sprawiedliwości wyjaśnia, że w rejestrze znajdą się dłużnicy alimentacyjni, ale też osoby, wobec których ogłoszono upadłość konsumencką, dłużnicy z umorzonym postępowaniem egzekucyjnym czy też przedsiębiorstwa, w stosunku do których toczą się postępowania upadłościowe lub restrukturyzacyjne.
Dłużnik, który trafi do rejestru, będzie miał na przykład problem z zaciągnięciem kredytu w banku czy zakupami na ratu. Wiceprezes Związku Banków Polskich Jerzy Bańka przekonuje, że pozostali ludzie powinni na tym skorzystać.
REKLAMA
- Główny cel tej regulacji to zapewnienie pełnej transparentności, tak aby wszyscy uczestnicy obrotu mieli dostęp do tych danych w sposób prosty, szybki i transparentny - wskazuje.
Banki chcą zmian w projekcie
Jerzy Bańka zastrzega, że procedowane przez Sejm przepisy wymagają kilku poprawek, m.in. umożliwienia bankom bezpośredniego i automatycznego dostępu do danych zgromadzonych w rejestrze. Zaznacza, że dzięki temu banki mogłyby łatwiej oszacować ryzyko np. przy udzielaniu kredytów dla danej osoby.
W myśl projektu większość proponowanych przepisów ma wejść w życie w lutym 2019 roku.
Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Tomasz Matusiak, md
REKLAMA
REKLAMA