Szczyt Unia Europejska - Ukraina. W tle walka z korupcją

W Brukseli trwa spotkanie ukraińskiego prezydenta Petro Poroszenki z przewodniczącymi Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem i Komisji Europejskiej Jean-Claudem Junckerem. W Polskim Radiu 24 o szczycie mówił Bartosz Tesławski z portalu eastbook.eu oraz dr Karol Kostrzębski z Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania w Warszawie.

2018-07-09, 11:24

Szczyt Unia Europejska - Ukraina. W tle walka z korupcją
Ukraiński prezydent Petro Poroszenko (C) w towarzystwie przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska (L) oraz przewodniczącego Komisji Europejskiej Jean-Claude'a Junckera (P). Foto: PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

Posłuchaj

09.07.2018 Dr Karol Kostrzębski: Ukraina jest zakleszczona w obecnej sytuacji
+
Dodaj do playlisty

To pierwszy szczyt po wejściu w życie umowy o wolnym handlu, zbliżającej Ukrainę do Unii Europejskiej. Dyskusja ma dotyczyć pełnego wdrażania ustaleń tego porozumienia. Oczekuje się również, że Unia Europejska ponowi apel o reformy polityczne i gospodarcze na Ukrainie.

Bartosz Tesławski tłumaczył, że na Ukrainie wprowadzane są znaczące zmiany, choć na ich efekty trzeba będzie jeszcze poczekać. - Sytuacja zaczyna się porządkować. Co prawda nie obywa się bez drobnych perturbacji, ale w Europie dostrzeżona została głośna reforma antykorupcyjna i przyjęcie pakietu ustaw związanych z działalnością sądów. To kwestia na której UE zależy najbardziej

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 dopuszczenie do wspólnego rynku, strefy Schengen czy samej unii gospodarczej uzależnione jest od tego czy Ukraina "jest w stanie skutecznie walczyć z korupcją i czy unijni przedsiębiorcy będą mogli liczyć na właściwe postępowania ukraińskich sądów". - Unia Europejska dostrzega to co się dzieje w Kijowie, jednak cały czas są to ustawy, a nie realne zmiany - dodał.

Zgodził się z nim dr Karol Kostrzębski stwierdzając, że choć "pewnego rodzaju normalizacja na Ukrainie postępuje to trudno myśleć o jakimś wielkim skoku politycznym, cywilizacyjnym". - Ukraina jest zakleszczona w obecnej sytuacji. Unia Europejska robi dobrą minę i coś tam obiecuje, ale w długofalowej perspektywie na Ukrainie wiele się nie zmieni, bo zmienić się nie może. Możemy skierować tam troszkę pieniędzy, możemy ułatwić swobodny przepływ ludzi, ale jeżeli chodzi o wydźwignięcie tego państwa wprowadzając tam demokratyczne standardy i złączenie tego kraju z Unią i NATO to jest to niemożliwe - podkreślił.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Jakub Kukla.


Polskie Radio 24/rr

____________________

Data emisji: 09.07.18

Godzina emisji: 10:05

Polecane

Wróć do strony głównej