Wiceminister rolnictwa: w związku z suszą ucierpiało 2300 gmin

Susza dotknęła wszystkie monitorowane uprawy, a poszkodowane są 42 tysiące gospodarstw. To informacje, które przekazał na posiedzeniu senackiej komisji rolnictwa wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski. Po raz kolejny zapewnił, że rolnicy otrzymają pomoc od państwa, ale najpierw komisje muszą oszacować straty.

2018-07-09, 20:35

Wiceminister rolnictwa: w związku z suszą ucierpiało 2300 gmin
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock

Posłuchaj

Wiceminister rolnictwa: susza występuje wśród wszystkich upraw (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Wiceminister rolnictwa powiedział, że samorządy lokalne w niektórych województwach, takich jak wielkopolskie i podkarpackie, szybko zareagowały na suszę i powoływały komisje. Są jednak województwa, w których duża liczba gmin nie powołała zespołów. Na przykład na Mazowszu na 314 gmin 84 nie wystąpiły z odpowiednimi wnioskami. Susza w Polsce dotknęła łącznie 2300 gmin.

Według danych z ostatniej środy, komisje powołano w prawie 1400 gminach. Jak poinformował wiceminister, susza występuje wśród upraw: zbóż jarych i ozimych, roślin bobowatych, krzewów owocowych, rzepaku i rzepiku, truskawek, tytoniu, warzyw gruntowych, drzewach owocowych kukurydzy na ziarno i kiszonkę, chmielu, ziemniaków oraz buraków cukrowych.

Rafał Romanowski dodał, że opady deszczu, które wystąpiły w kraju pod koniec czerwca, mogą poprawić kondycję tylko kukurydzy i roślin okopowych. Nie będą miały one wpływu na pozostałe uprawy. Wiceminister podkreślił, że rolnicy będą mogli liczyć na dopłaty do hektara upraw. Poza wsparciem z budżetu, rolnicy mogą wnioskować o umorzenie lub odroczenie części zobowiązań finansowych i preferencyjne kredyty.

W Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego mogą składać wnioski o umorzenie składek ubezpieczeniowych. Natomiast w Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa można wnioskować o obniżenie opłat za dzierżawę, a w gminie - o umorzenie podatku rolnego.

REKLAMA

tjak

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej