Projekt zmian dotyczący wyborów do Parlamentu Europejskiego skierowany do drugiego czytania
Sejmowa komisja nadzwyczajna skierowała w piątek projekt nowelizacji Kodeksu wyborczego dot. wyborów do PE wraz z poprawkami do drugiego czytania. Zgodnie z projektem każdy okręg wyborczy ma mieć przypisaną liczbę minimum trzech mandatów.
2018-07-13, 18:23
Za skierowaniem projektu wraz z poprawkami do drugiego czytania głosowało ośmiu posłów. Przeciw był wiceszef komisji, poseł Kukiz'15 Tomasz Jaskóła, nikt nie wstrzymał się od głosu. W toku prac nad poprawkami w posiedzeniu komisji nie brali udziału przedstawiciele PO oraz Nowoczesnej.
Komisja przyjęła dziesięć poprawek, głównie redakcyjnych. Wśród najważniejszych zmian merytorycznych przyjęto m.in. poprawkę dotycząca przekazywania głosów wyborczych ze statków morskich do okręgu warszawskiego.
Ponadto - w myśl innej poprawki - odwołanie m.in. w sprawie rejestracji list wyborczych lub wyników wyborów będzie musiało zostać złożone w terminie dwóch, a nie jak obecnie pięciu dni od podania informacji do wiadomości publicznej. Komisja przyjęła także poprawkę, zgodnie z którą okręgowe i regionalne komisje wyborcze będą wykonywać swoje obowiązki przy pomocy urzędników wyborczych.
Zgodnie z inną przyjętą poprawką podpisana lista osób popierających zgłoszenie listy wyborczej będzie udostępniana także PKW, a nie jak obecnie tylko w przypadku procedury odwoławczej, sądom i prokuraturze.
Szef MSZ będzie przekazywać PKW informacje o licznie europosłów
Posłowie przyjęli także poprawkę, która nakłada na wiceministra spraw zagranicznych ds. UE obowiązek przekazania PKW informacji o liczbie posłów do PE wybieranych w Polsce. Na PKW nakłada ona obowiązek określenia w drodze uchwały liczby posłów wybieranych w danych okręgach i przekazania tej uchwały prezydentowi, który w oparciu o te informacje będzie podawał w rozporządzeniu liczbę mandatów w danych okręgach.
Zgodnie z kolejną poprawką liczba kandydatów na posłów do PE zgłaszanych na liście nie może być mniejsza niż całkowita liczba posłów do PE i większa niż liczba posłów do PE wybieranych w danym okręgu powiększona o dwóch kandydatów. Obecnie liczba kandydatów na posłów do PE zgłaszanych na liście nie może być mniejsza niż pięć i większa niż dziesięć. Według poprawki np. w okręgu trzymandatowym maksymalna liczba będzie wynosiła pięciu kandydatów, a minimalna trzech, natomiast w okręgu sześciomandatowym minimalna liczba kandydatów będzie wynosiła sześć, a maksymalna osiem.
W toku prac komisji przyjęto także poprawkę, w wyniku której jeśli w danym okręgu zgłoszonych zostanie trzech kandydatów, to musi znaleźć się wśród nich jedna kobieta i jeden mężczyzna, zgodnie z obowiązującym 35-procentowym parytetem wyborczym.
kad
REKLAMA