Spór o wydatki na szczycie NATO

Prezydent USA Donald Trump powiedział w środę przywódcom krajów NATO na zamkniętej sesji, że chce, by zwiększyli oni wydatki obronne nie do 2, ale do 4 proc. PKB. Sekretarz generalny Sojuszu odpowiedział, że najpierw trzeba dojść do uzgodnionych 2 proc. PKB. O sporze wokół wydatków na obronność dyskutowali w Polskim Radiu 24 dr Szymon Kardaś (Ośrodek Studiów Wschodnich) i dr Paweł Kowal (Instytut Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk).

2018-07-15, 11:45

Spór o wydatki na szczycie NATO
Donald Trump na szczycie NATO w Brukseli. 12.07.2018. Foto: PAP/EPA/CHRISTIAN BRUN

Posłuchaj

15.11.18 7 Dni: Wschód
+
Dodaj do playlisty

Przed rozpoczęciem szczytu Trump ostro krytykował te państwa, które nie przeznaczają 2 proc. PKB na obronność. Najmocniej dostawało się Niemcom, które wydają na ten cel nieco ponad 1,2 proc. PKB. Lokator Białego Domu publicznie nie domagał się jednak wydatków rzędu 4 proc. produktu krajowego brutto, o wiele wyższych niż obecny poziom.

Trump napisał po środowej sesji na Twitterze: "Na co przydaje się NATO, jeśli Niemcy płacą Rosji miliardy dolarów za gaz i energię? Muszą płacić 2 proc. PKB NATYCHMIAST, a nie do 2025 roku".

- Putin dostrzega to, że prezydent Stanów Zjednoczonych pierwszy raz od bardzo dawna dystansuje się od przywódców zachodnich, co daje ogromne pole do gry dla Władimira Putina. Może w związku z tym pokazywać wybranym przez siebie przywódcom, tym na których mu zależy, możliwość polepszenia relacji z Rosją. To są skutki polityki unilateralizmu, którą prowadzi Trump, polityki jednostronnego podejmowania decyzji w polityce. Na takiej sytuacji zyska Putin, o ile Rosja pozostanie silna wewnętrznie, a tutaj sytuacja nie jest taka klarowna - komentował dr Paweł Kowal.

- Jednym z dobrych przykładów ilustrujących ten proces jest projekt Nord Stream 2. Prezydent Trump, który wprost, podczas spotkania z sekretarzem generalnym NATO ten projekt przywołał i podał współpracę energetyczną rosyjsko-niemiecką jako przykład czegoś absolutnie nagannego i sprzecznego z oczekiwaniami jakie europejczycy formułują pod adresem Stanów Zjednoczonych. Wykazał tutaj pewną niekonsekwencję postaw w kontekście zaangażowania USA w obronę przed Rosją - zwrócił uwagę dr Szymon Kardaś.

REKLAMA

W audycji goście Polskiego Radia 24 rozmawiali także o tym, czy kończące się Mistrzostwa Świata w piłce nożnej w Rosji umocniły pozycję prezydenta Władimira Putina w kraju i polepszyły jego notowania na Zachodzie oraz komentarze przed poniedziałkowym szczytem w Helsinkach Putin - Trump.

Więcej w całej rozmowie.

Audycję prowadził Bogumił Husejnow.

7 dni: Wschód w Polskie Radio 24 - wszystkie audycje

REKLAMA

____________________ 

Data emisji: 15.07.2018

Godzina emisji: 08:06

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej