Najwyższa Izba Kontroli alarmuje: pomoc w zatrudnianiu niepełnosprawnych wymaga naprawy

Jednocześnie prawo nie pozwala Państwowemu Funduszowi Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na skuteczne kontrolowanie publicznych pieniędzy przeznaczonych na wspieranie zatrudnienia niepełnosprawnych. NIK objął kontrolą PFRON i 17 pracodawców, którzy otrzymali dofinansowanie z Funduszu w okresie 2014 - 2016.

2018-07-20, 09:33

Najwyższa Izba Kontroli alarmuje: pomoc w zatrudnianiu niepełnosprawnych wymaga naprawy

Posłuchaj

Krzysztof Kwiatkowski: PFRON pod lupą kontrolerów NIK (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Prezes Najwyższej Izby Kontroli Krzysztof Kwiatkowski powiedział, że PFRON nie w pełni wykorzystywał swoje uprawnienia w przypadkach mogących wskazywać na fikcyjne zatrudnianie niepełnosprawnych. Przykładem jest skarga do PFRON na firmę, która miała pobierać dofinansowanie na niepełnosprawnych.

- Kontrolę rozpoczęto po prawie 10 miesiącach. Pracownicy Funduszu zbadali wyłącznie dokumentację firmy, nie skorzystali z możliwości złożenia przez niepełnosprawnych ustnych lub pisemnych oświadczeń. W wyniku tak przeprowadzonej kontroli nie stwierdzono nieprawidłowości. Dwa lata później osobie związanej z tą firmą prokuratura postawiła zarzuty związane z pobieraniem dofinansowań z Funduszu na osoby fikcyjnie zatrudnione. - powiedział szef Najwyższej Izby Kontroli.

Prezes NIK dodał, że ustawa o rehabilitacji nie przewiduje możliwości korzystania przez PFRON z danych Elektronicznego Krajowego Systemu monitoringu Orzekania o Niepełnosprawności (EKSMON). Brak było też jednej bazy orzeczeń wydawanych przez lekarzy orzeczników ZUS i KRUS.

- Fundusz nie mógł zatem sprawdzać na bieżąco, czy orzeczenia wobec osób zgłaszanych do dofinansowania pozostają aktualne a tym samym, czy wypłata środków, o które wnioskują pracodawcy, jest uzasadniona. - mówił Krzysztof Kwiatkowski.

REKLAMA

latach 2016-2017 Fundusz zabiegał o wprowadzenie zmian do ustawy o rehabilitacji, mających zapewnić mu dostęp do danych Elektronicznego Krajowego Systemu monitoringu. Do dnia kontroli NIK zmiany takie nie zostały dokonane.

Co roku Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przeznacza na dofinansowanie wynagrodzeń osób niepełnosprawnych prawie 3 mld złotych, co stanowi ponad 60% jego rocznych wydatków. Taką formą pomocy objęto około 30 tysięcy pracodawców i 250 tysięcy osób niepełnosprawnych.

msze

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej