Wincenty Witos – charyzmatyczny mąż stanu

Wybitny mąż stanu i jeden z najbardziej wyrazistych polityków II Rzeczypospolitej. Wincenty Witos trzykrotnie obejmował stanowisko premiera. Jako charyzmatyczny działacz ruchu ludowego miał wpływ na kształtowanie świadomości narodowej polskich chłopów. To właśnie jeden z historycznych liderów PSL „Piast” był bohaterem kolejnej audycji z cyklu „Wielcy Twórcy Niepodległej”.

2018-07-21, 17:47

Wincenty Witos – charyzmatyczny mąż stanu
Wincenty Witos przemawiający do tłumów w Rakszawie w 1933 roku.Foto: Wikipedia.org/domena publiczna

Posłuchaj

21.07.18 prof. Grzegorz Nowik: „Wincenty Witos był niezwykle pragmatycznym politykiem (…)”.
+
Dodaj do playlisty

Pracowitość, konsekwencja i wierność ideom były cechami, które łączyły się z Wincentym Witosem. Jego postawa i dokonania budzą dziś podziw i szacunek. To właśnie jego papież Jan Paweł II nazwał „wielkim przywódcą polskiego ludu i mężem stanu”.

Swoją karierę polityczną Wincenty Witos rozpoczynał w rodzinnych Wierzchosławicach od wstąpienia w 1895 roku do Stronnictwa Ludowego. Jedną z jego pierwszych ról było stanowisko wójta, które objął w 1908 roku. W tym samym roku został również posłem do galicyjskiego Sejmu Krajowego we Lwowie. W kolejnych latach jego polityczna kariera, jako działacza ludowego i wpływowego polityka II Rzeczypospolitej, potoczyła się błyskawicznie.

– W październiku 1918 roku stanął na czele Polskiej Komisji Likwidacyjnej, do której należało przeprowadzenie „rozwodu” z państwem austriackim. Duże doświadczenie praktyczne tworzyło z Witosa pierwszorzędnego polityka, dlatego przewodził pracom tak ważnej instytucji – wyjaśnił prof. Grzegorz Nowik z Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk.

Wincenty Witos był także współzałożycielem Naczelnego Komitetu Narodowego, który powstał w sierpniu 1914 roku w wyniku porozumienia polskich środowisk konserwatywnych i demokratycznych. W założeniu miał być najwyższą władzą wojskową, polityczną i skarbową dla Polaków zamieszkujących Galicję. To właśnie z inicjatywy tego organu tworzone były Legiony Polskie u boku armii austriackiej.

REKLAMA

– W późniejszym okresie nastawienie Witosa do możliwości odbudowy państwa polskiego w oparciu o Austro-Węgry uległo zmianie. Odzyskanie niepodległości zaczął wiązać ze zwycięstwem tzw. Ententy. Państwa wchodzące w jej skład nie należały do grupy krajów zaborczych. Według Witosa nie miałyby bezpośredniego interesu w utrzymaniu ziem polskich pod zaborami. Poza tym Witos, będąc posłem do Rady Państwa w Wiedniu, spotykał się z innymi posłami z Czech lub Chorwacji i zauważał, że Austro-Węgry zaczynają powoli rozrywać się od środka. Myślę, że mogła to być jedna z przesłanek, która nakazywała mu kierować swe myśli ku innym rozwiązaniom w drodze do odzyskania niepodległości – powiedział prof. Arkadiusz Indraszczyk z Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego.

Więcej o działalności Wincentego Witosa i jego wkładzie w odzyskanie przez Rzeczpospolitą niepodległości w całej audycji.

Polskie Radio 24/db

------------------------

REKLAMA

Data emisji: 21.07.18

Godzina emisji: 17.06

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej