Koniunktura słabnie? Gorsze dane z polskiego przemysłu
Firma doradcza Markit poinformowała, że wskaźnik koniunktury PMI dla polskiego przemysłu wyniósł w lipcu 52,9 punktu. Oznacza to jego spadek z porównaniu z czerwcem, kiedy osiągnął on 54,2 punktu.
2018-08-01, 09:36
Wskaźnik PMI określa aktywność podmiotów na rynku. Przy jego szacowaniu brane są pod uwagę m.in. stan produkcji przemysłowej.
Są plusy, są minusy
- Najnowsze wyniki badań wskaźnika PMI z lipca zasygnalizowały wolniejszą ogólną poprawę kondycji polskiego sektora przemysłowego na początku drugiej połowy 2018 roku, przy jednoczesnym stabilnym rozwoju" - czytamy w komentarzu Markit.
Autorzy badania podają, że zarówno produkcja, jak i liczba nowych zamówień oraz zatrudnienie zarejestrowały słabszy wzrost niż w czerwcu, lecz liczba nowych zleceń oraz zatrudnienie rosły szybciej od długoterminowej średnie.
Gorsze nastroje
Główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek powiedziała, że w lipcu nastroje w polskiej branży przemysłowej są na poziomie najniższym od sierpnia ubiegłego roku. Dodała, że osłabienie nastrojów w przemyśle może być tymczasowe i nie musi przesądzać o pogorszeniu sytuacji w polskiej gospodarce. W lipcu wielu pracowników przebywało na urlopach, a część firm zdecydowała się na przerwę w produkcji.
REKLAMA
Wartość Indeksu PMI jest wyrażana w punktach. Każdy odczyt powyżej 50 punktów oznacza oczekiwaną poprawę sytuacji w branży. Spadek wskaźnika poniżej tego poziomu to sygnał, że menadżerowie spodziewają się pogorszenia sytuacji.
NRG, IAR, PAP, md
REKLAMA