Politycy o działaniach Sądu Najwyższego
Działanie Sądu Najwyższego, polegające na zawieszeniu stosowania niektórych przepisów ustawy o SN, nastąpiło bez prawidłowej podstawy prawnej i nie wywiera skutków wobec prezydenta, ani jakiegokolwiek innego organu - oświadczyła Kancelaria Prezydenta RP. Sąd Najwyższy skierował 5 pytań do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej dotyczących zgodności ustawy o SN z prawem europejskim. Gośćmi Polskiego Radia 24 byli: Marek Jakubiak, Kukiz'15 i Michał Jaros, .Nowoczesna.
2018-08-02, 19:47
Posłuchaj
Sąd Najwyższy zwrócił się w czwartek do Trybunału Sprawiedliwości UE z pięcioma prejudycjalnymi pytaniami oraz zdecydował się zawiesić stosowanie przepisów trzech artykułów ustawy o SN dotyczących przechodzenia w stan spoczynku sędziów SN, którzy przekroczyli 65. rok życia.
- Te pięć pytań jest fundamentalnych dla Sądu Najwyższego i dla wymiaru sprawiedliwości w Polsce. Wielokrotnie podważaliśmy zasadność ustawy, która dyskryminuje osoby starsze, przekraczające dany wiek, przez co nie mogą orzekać w sądach. To absurd i dobrze, że SN odważył się na taki ruch, natomiast szkoda, że w ogóle dochodzi do takiej sytuacji. Myślę, że z sędziami jest jak z winem, czyli im starsi tym lepsi i na miejscu PiS wycofałbym się z tych zapisów w ustawie - Jaros.
- Stworzył się niezwykle groźny precedens. Co będzie jeżeli zbiorę sto tysięcy przedsiębiorców i wspólnie powiemy, że nie zgadzamy się np. na zmniejszony ZUS i zawieszamy płacenie podatków do chwili rozstrzygnięcia tej sprawy przez Trybunał w Strasburgu? Wszystkim się wydaje, że pieniądze nie pochodzą z pracy tylko z konta bankowego, tak samo jak mleko pochodzi z kartonu. W całej tej retoryce opozycyjnej gubi się gdzieś fakt, że mamy do czynienia z sędziami, którzy dziś nosząc orła na łańcuchu przysięgali, bez względu na to kto ich wskazuje, że etyka zawodowa ich obowiązuje, bo z niej, nikt ich nie zwolnił. - komentował Marek Jakubiak.
"Pretekstem do zadania pytań prejudycjalnych oraz zastosowania konstrukcji >>zawieszenia stosowania<< niektórych przepisów ustawy o Sądzie Najwyższym jest orzekanie w składzie przez 2 sędziów, którzy ukończyli 65. rok życia" - napisano w komunikacie KPRP.
REKLAMA
Więcej w całości audycji.
Rozmawiał Adrian Klarenbach.
PR24/PAP
___________________________
REKLAMA
Data emisji: 02.08.18
Godzina emisji: 17:15
REKLAMA