Rządy Pieniądza: rekordowe upały, rekordowa sprzedaż aut i rekordowa wycena Appla
Fala upałów i rekordowe tego lata zapotrzebowanie na energię elektryczną, które apogeum osiągnęło w czwartek o godzinie 13 00 - to temat, który otworzył dyskusję na tematy ekonomiczne w PolskimRadiu 24.
2018-08-03, 11:51
Posłuchaj
Gośćmi Patrycjusza Wyżgi byli: Kamil Maliszewski z mBanku, Bartosz Godusławski z "Dziennika Gazety Prawnej" oraz Agnieszka Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej.
Niechciane OZE
Rozmawiano m.in. o tym - czy w kontekście obecnych upałów nasza krajowa sieć elektroenergetyczna jest bezpieczna oraz - czy Polska nie powinna w większym aniżeli dotąd stopniu postawić na odnawialne źródła energii (OZE).
Zwrócono uwagę, że obecne regulacje prawne nie sprzyjają OZE jak również inwestycjom w tej dziedzinie.
Mowa była także o tym, że gdyby tak wysokie jak obecnie temperatury utrzymały się w Polsce przez cały sierpień to nasza energetyka może mieć problem, bo - jak zgodnie komentowali rozmówcy - problemy w tej branży są rozwiązywane doraźnie.
REKLAMA
Samochodowy rekord
Debata dotyczyła także rynku samochodowego. W pierwszym półroczu zarejestrowano w naszym kraju 273 tys. nowych aut - ponad 10 proc. więcej niż w tym samym okresie roku poprzedniego. Zauważono też rosnącą modę na auta typu SUV, których sprzedaje się obecnie więcej niż aut typu kompakt.
To, że zakupy dokonywane są w większości przez firmy potwierdza dobrą kondycję naszej gospodarki - podkreślano - ale rynek ten może zostać zahamowany w związku z zapowiedzią - co podała prasa - wprowadzenia obciążeń fiskalnych przy firmowych zakupach samochodów i ich eksploatacji.
Polska gospodarka nie poradzi sobie bez importu pracowników
Mówiono także o wyzwaniu - jakim jest narastający deficyt rąk do pracy, co może negatywnie odbić się na wzroście PKB kraju. Zastanawiano się nad sposobami pozyskiwania ludzi do pracy z zagranicy, bo Polska i tak stanie się krajem imigracji netto w perspektywie najbliższej dekady.
Komentowano również wiadomość, że amerykańska firma Apple osiągnęła wartość 1 bln dolarów (wycena giełdowa), co jest rekordem w historii światowej gospodarki.
REKLAMA
Jak zauważono - to dwa razy więcej niż wartość całej polskiej gospodarki w ubiegłym roku.
Patrycjusz Wyżga, ak, NRG
REKLAMA
REKLAMA