Bartłomiej Wróblewski o sporze wokół reformy sądownictwa: to konflikt polityczny i personalny

- Najważniejsze jest to, by Prawo i Sprawiedliwość spokojnie i konsekwentnie kontynuowało reformę wymiaru sprawiedliwości. Tak, żeby pokazać Polakom, że chcemy zmienić sądy, poprawić ich działanie - powiedział w audycji 24 Pytania - Rozmowa Poranka Bartłomiej Wróblewski, poseł PiS. - Ostatnie posunięcia Sądu Najwyższego to pretekst do tego, by po raz kolejny wciągnąć Unię Europejską w dyskusję nt. wymiaru sprawiedliwości w Polsce, po stronie opozycji. To działanie konfliktogenne - dodawał parlamentarzysta. 

2018-08-08, 09:09

Bartłomiej Wróblewski o sporze wokół reformy sądownictwa: to konflikt polityczny i personalny
Bartłomiej Wróblewski (PiS) . Foto: PR24/Mateusz Rekłajtis

Posłuchaj

08.08.18 Bartłomiej Wróblewski o sporze wokół reformy sądownictwa: to konflikt polityczny i personalny (PR24)
+
Dodaj do playlisty

Sąd Najwyższy w ubiegłym tygodniu zwrócił się do Trybunału Konstytucyjnego z pięcioma pytaniami prejudycjalnymi, które dotyczą zasad niezależności sądów i niezawisłości sądów jako zasad prawa unijnego oraz unijnego zakazu dyskryminacji ze względu na wiek. Sąd Najwyższy postanowił też zawiesić stosowanie przepisów trzech artykułów ustawy o SN dotyczących przechodzenia w stan spoczynku sędziów SN, którzy ukończyli 65. rok życia.

Jak podkreślał na naszej antenie Bartłomiej Wróblewski, kwestia przechodzenia sędziów SN w stan spoczynku nie powinna wzbudzać wątpliwości natury prawnej. - Ta sprawa wydaje się być oczywista. Art. 180 ust. 4 konstytucji mówi, że to ustawa określa wiek przechodzenia sędziów w stan spoczynku. Można byłoby stawiać pytania dotyczące konstytucyjności nowych zapisów, gdyby ta zmiana była arbitralna, ustawodawca ustaliłby wiek przejścia sędziów w stan spoczynku na 40 lat. Tymczasem, wiek 65 lat to powszechny wiek emerytalny w Polsce, to także wiek przechodzenia sędziów sądów powszechnych w stan spoczynku. Nie ma żadnych argumentów, by miało być inaczej w kontekście Sądu Najwyższego - wskazywał poseł Prawa i Sprawiedliwości. 

W ocenie gościa Polskiego Radia 24, spór dotyczący reformy wymiaru sprawiedliwości, nie tylko w kwestii zmian w Sądzie Najwyższym, to nie tylko konflikt prawny. - To spór, w którym używane są instrumenty prawne, ale w gruncie rzeczy jest to konflikt polityczny, o kształt polskiego wymiaru sprawiedliwości, a także personalny (...), w którym chodzi o interesy stosunkowo niedużej grupy, która chce utrzymać status quo - komentował Bartłomiej Wróblewski. 

Więcej w całej audycji. 

REKLAMA

Gospodarzem programu był Tadeusz Płużański

Polskie Radio 24/PAP/zz

-----------------------------------

Data emisji: 08.08.18

Godzina emisji: 7.37


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej