Niedopasowanie na rynku pracy coraz większym problemem

Zdaniem analityków presja płacowa na rynku powoli, ale systematycznie rośnie. - To dobra informacja dla pracowników, zła dla pracodawców, którzy borykają się z brakiem rąk do pracy i niedopasowaniem na rynku - mówi Andrzej Kubisiak z Work Service, z którym w radiowej Jedynce rozmawiała Elżbieta Szczerbak 

2018-08-17, 09:22

Niedopasowanie na rynku pracy coraz większym problemem
Eksperci gospodarczy prognozują stabilny wzrost zatrudnienia w Polsce w okolicach 3 proc.Foto: shutterstock

Posłuchaj

Na temat niedopasowania na rynku pracy z Andrzejem Kubisiakiem z Work Service w radiowej Jedynce rozmawiała Elżbieta Szczerbak/Naczelna Redakcja Gospodarcza
+
Dodaj do playlisty

GUS poda dziś dane o zatrudnieniu i płacach w lipcu. Przypomniijmy: w czerwcu wynagrodzenie wzrosło porównując rok do roku o 7,5 proc. i wyniosło 4 tys. 848,16 zł.

Zdaniem Andrzeja Kubisiaka na rynku pracy mamy do czynienia z dwom rodzajami niedopasowania. Pierwszy do kwestie edukacyjne, drugi dostępna siła robocza - podkreślił nasz rozmówca. 

Bardzo często mamy w Polsce do czynienia także z rozbieżnymi trendami jeśli chodzi o kwestie edukacji wyższej zawodowej oraz średniej. To przekłada się na duże bezrobocie strukturalne - Mamy duże niedopasowanie kompetencyjne, jeśli chodzi o zapotrzebowanie rynku a tym jakimi kandydatami dysponuje rynek - uważa Kubisiak. 

Czy niedopasowanie na rynku pracy jest charakterystyczne tylko dla Polski? 

REKLAMA

- To jest powszechne zjawisko, bo wynika z niedopasowania systemy edukacji na rynku pracy. Także w gospodarkach rozwijających się gdzie jest orgomna potrzeba awansu społecznego - dodał. 

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Elżbieta Szczerbak, kw 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej