Stanisław Żaryn: poważne wątpliwości ws. finansowania fundacji Kozłowskiej
Szef ABW wydał negatywną opinię dot. wniosku Ludmiły Kozłowskiej o zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego w UE; w rezultacie została ona objęta zakazem wjazdu na terytorium Polski oraz UE - poinformował gość Polskiego Radia 24 Stanisław Żaryn, rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych.
2018-08-20, 16:47
Posłuchaj
Żaryn wyjaśnił, że negatywna opinia - przygotowana przez Departament Kontrwywiadu ABW - związana jest m.in. z "poważnymi wątpliwościami" dotyczącymi finansowania kierowanej przez Kozłowską Fundacji Otwarty Dialog, które "mogą mieć dalsze skutki prawne".
- To jest krok, który ma ważne dla tej osoby konsekwencje, ale jest on przewidziany w polskich przepisach. Działanie zostało podjęte, ze względu na opinie i informacje o pani Kozłowskiej, które znalazły się w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Szef ABW ma prawo przygotowywać stanowisko związane z pobytem cudzoziemców na terenie Polski i takie stanowisko zostało przygotowane w tym wypadku - mówił w Polskim Radiu 24 Stanisław Żaryn.
Portal Onet podał w ubiegłym tygodniu, że szefowa Fundacji Otwarty Dialog Ludmiła Kozłowska została wydalona z Polski i UE. Według portalu, Kozłowska wieczorem w ubiegły poniedziałek przyleciała do Brukseli, gdzie fundacja ma swoje biuro. Na lotnisku po sprawdzeniu paszportu okazało się, że nie może przekroczyć granicy - została wpisana na listę osób do wydalenia ze strefy Schengen. Według portalu, Kozłowska została wpisana przez MSWiA do Systemu Informacyjnego Schengen (SIS), który pozwala na sprawdzanie osób przekraczających granicę strefy Schengen; kobieta została oznaczona najwyższym alertem.
Po zatrzymaniu Kozłowskiej na lotnisku, belgijskie MSW miało zapytać polskie ministerstwo, czy podtrzymuje swoje stanowisko wobec Kozłowskiej. Polska - jak podaje portal - potwierdziła, a kobietę po południu we wtorek wydalono samolotem na Ukrainę - do Kijowa. Kobieta wcześniej wystąpiła w Polsce o zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej, ponieważ od ponad 10 lat mieszka i pracuje w kraju, a mąż jest Polakiem - podał portal.
Objęcie Kozłowskiej zakazem wjazdu do Polski UE ona sama i jej mąż Bartosz Kramek uważają za przejaw represji ze strony polskich władz za działania Kramka w obronie wolnych sądów.
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
Gorący Temat prowadził Krzysztof Grzybowski.
PR24/pap
__________________
Data emisji: 20.08.18
REKLAMA
Godzina emisji: 15:05
Polecane
REKLAMA