Słowem Niepodległa: droga Tczewa do wolności

Polskie Radio 24 przyjechało dziś do Tczewa w Kociewie, etnograficzno-kulturowym regionie na północy Polski. Audycja Słowem Niepodległa nadawana jest z centrum wystawienniczego Fabryka Sztuk. O historycznej drodze Tczewa do polskiej niepodległości mówili: Alicja Gajewska, dyrektor Fabryki Sztuk, dr Michał Kargul, historyk, v-ce prezes Oddziału Kociewskiego Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, dr Krzysztof Korda, historyk, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie i Józef Ziółkowski - główny specjalista ds. muzealnictwa.

2018-09-02, 13:05

Słowem Niepodległa: droga Tczewa do wolności

Posłuchaj

02.09.2018 Słowem Niepodległa w Tczewie
+
Dodaj do playlisty

Tczew, leżący w na terenie zaboru pruskiego, na włączenie do niepodległej Polski musiał czekać, aż do 1920 r. - W 1918 r. wciąż rządzili tu Niemcy. W sąsiedniej Wielkopolsce, w grudniu 1918 r. wybuchło powstanie, ale na Pomorzu, chociaż też były takie przygotowania, ostatecznie nie zdecydowano się na walkę zbrojną. O powrocie Pomorza, w tym Tczewa, do Polski zadecydował Traktat Wersalski. Wojska polskie dowodzone przez gen. Hallera, uroczyście wkroczyły do Tczewa 30 stycznia 1920 roku. Na pamiątkę tych wydarzeń po dziś dzień 30 stycznia obchodzone jest święto miasta - podkreślił dr Michał Kargul, historyk, prezes Oddziału Kociewskiego Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. 

Ze względu na swoje położenie geograficzne Tczew odegrał szczególną rolę w Kampanii Wrześniowej. To tu, 1. września 1939, padły pierwsze strzały w II wojnie światowej. - Działania wojenne rozpoczęły się o godz. 4.34. Tczew leżący nad Wisłą był miastem granicznym z Wolnym Miastem Gdańskiem, kiedy powstały mosty stał się miejscem strategicznym. Niemieccy dowódcy zaplanowali zdobycie kontroli nad mostem kolejowym za pomocą nalotów lotniczych zsynchronizowanych z nadjechaniem pociągu pełnego niemieckich żołnierzy, których zadaniem było rozbrojenie ładunków, którymi zaminowany był. Polscy żołnierze mieli inny cel - mieli wygrać tę bitwę, a w ostateczności most wysadzić, gdyż ich głównym zadaniem było przerwanie szybkiego marszu wojsk niemieckich. Po godz. 6 rano most został wysadzony. Atak na Tczew się nie udał - podkreślił dr Krzysztof Korda, historyk, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie.

W tczewskiej Fabryce Sztuk pokazywana jest wystawa "20 LAT WOLNOŚCI. TCZEW 1920-1939". - Wystawa pokazuje rozwój Tczewa w tym czasie. Działalności Szkoły Morskiej, przybycie generała Hallera, to jak kształtowała się sytuacja gospodarcza, społeczna i polityczna, jak wyglądało życie kulturalne w tym okresie. W okresie międzywojennym w Tczewie działało kilka gazet w języku polskim i artykuły prasowe z tamtego czasu również można zobaczyć na ekspozycji - mówiła dyrektor Fabryki Sztuk Alicja Gajewska.

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji.

REKLAMA

Gospodarzem audycji był Michał Walczyk.

Polskie Radio 24/rr
____________________ 

Data emisji: 02.09.2018

godzina emisji: 11.06

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej