Gospodarka na niskim biegu. Czym jest recesja?
Statystyki gospodarcze z Australii zaskoczyły eekonomistów, bo wzrost PKB w II kw. okazał się tam najwyższy od 6 lat. Kraj z Antypodów jest rekordzistą, jeżeli chodzi o ciągły wzrost - technicznej recesji nie widziano tam od 27 lat. Na drugim biegunie jest RPA, gdzie gospodarka się kurczy. O recesji z Jarosławem Janeckim, głównym ekonomistą Societe Generale.
2018-09-06, 10:30
Posłuchaj
Ekspert powiedział, że z recesją mamy do czyniania w przypadku znacznego zahamowania tempa rozwoju gospodarczego danego kraju. Najczęściej przyjmuje się, że dochodzi do niej, gdy występuje spadek dynamiki PKB w dwóch kolejnych kwartałach. Niektórzy ekonomiści zwracają uwagę na inne czynniki i mówią o recesji na przykład w sytuacji, gdy stopa bezrobocia rośnie przez dłuższy czas. Z kolei Amerykanie definiują recesję nie tylko w oparciu o spadek dynamiki PKB, ale też zatrudnienia, produkcji i sprzedaży detalicznej.
Jarosław Janecki zwrócił uwagę, że Polska od przemian ustrojowych raczej nie doświadczyła recesji. Zdaniem eksperta mogłoby do niej dojść tylko wtedy, gdyby np. gospodarka Niemiec, z którymi najwięcej handlujemy, doświadczyła poważnego załamania. W jego ocenie recesja raczej nas w najbliższym czasie nie czeka, możemy się natomiast spodziewać lekkiego spowolnienia.
Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Sylwia Zadrożna, md
REKLAMA