Protesty Polski i innych krajów w związku z lobbingiem na rzecz Nord Stream 2

Protesty kilku krajów, w tym Polski, wywołał lobbing unijnych dyplomatów w Waszyngtonie na rzecz budowy drugiej nitki Gazociągu Północnego. Tak ustaliła brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. Przedstawiciele szefowej unijnej dyplomacji Federiki Mogherini ucinają dyskusję na ten temat.

2018-09-07, 13:24

Protesty Polski i innych krajów w związku z lobbingiem na rzecz Nord Stream 2
Gazociąg Nord Stream 2. Foto: Shutterstock/Ksanawo

Posłuchaj

Protesty kilku krajów, w tym Polski, wywołał lobbing unijnych dyplomatów w Waszyngtonie na rzecz budowy drugiej nitki Gazociągu Północnego. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Wszystko odbywa się w czasie, gdy część kongresmenów forsuje pomysł nałożenia sankcji na firmy energetyczne, które są zaangażowane w budowę Nord Stream 2.

Chodzi o wewnętrzną notatkę przygotowaną przez ekspertów unijnego korpusu dyplomatycznego przed miesiącem, która dotyczyła wpływu ewentualnych, nowych sankcji wobec Rosji na europejskie kraje. Jak ustaliła brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka, w dokumencie znalazła się kontrowersyjna teza, że sankcje, które odbiją się negatywnie na budowie Nord Stream 2, będą ze szkodą dla państw Europy Środkowo-Wschodniej. 

- Ten dokument nie był skonsultowany z krajami członkowskimi, gdyby został, na pewno byśmy się na to nie zgodzili, bo to nie jest prawda - powiedział Polskiemu Radiu dyplomata z naszego regionu. - W dokumencie uderza niemiecki punkt widzenia - skomentował urzędnik z Europy Środkowo-Wschodniej. Z nieoficjalnych informacji wynika, że na ten dokument powoływali się unijni dyplomaci w Waszyngtonie w rozmowach z amerykańskimi kongresmenami, lobbując na rzecz Nord Stream2. 

Przedstawiciele biura szefowej unijnej dyplomacji ucinają dyskusję i mówią, że żadne nowe, oficjalne dokumenty nie były prezentowane, a takowe są zawsze konsultowane z europejskimi stolicami.

REKLAMA

jp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej