Rzeczowo z Rzecznikiem: na co uważać przy korzystaniu z platformy rezerwacyjnej?

Komisja Europejska wzywa platformę pośredniczącą w usługach noclegowych Airbnb, do przestrzegania prawa konsumenckiego.

2018-09-09, 15:45

Rzeczowo z Rzecznikiem: na co uważać przy korzystaniu z platformy rezerwacyjnej?
zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock, New Africa

Posłuchaj

Jak chronieni są konsumenci, korzystający z platform pośredniczących m.in. w usługach noclegowych, mówi w audycji Rzeczowo z Rzecznikiem gość Polskiego Radia 24, Magda Witan z Europejskiego Centrum Konsumenckiego./Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
+
Dodaj do playlisty

Jak chronieni są konsumenci, korzystający z tego rodzaju platform, mówi w audycji Rzeczowo z Rzecznikiem gość Polskiego Radia 24, Magda Witan z Europejskiego Centrum Konsumenckiego.

Komisja Europejska wzywa Airbnb do przestrzegania praw konsumenckich

Przejrzystość cenowa, umożliwienie konsumentom dochodzenia praw i uczciwe umowy najmu – to tylko część warunków postawionych  przez KE.

Komisja zarzuca platformie, że korzystający z niej klienci nie są właściwie informowani za co płacą i kiedy gospodarz może anulować rezerwację.

 I domaga się od platformy, dostosowania warunków do unijnych przepisów konsumenckich i przejrzystości w prezentacji cen.

REKLAMA

6 tys. skarg na platformę

Jak zauważa gość PR 24, komisja otrzymała ponad 6 tys. skarg na te platformą.

I wyjaśnia, że okazało się, że w przypadku tej platformy, która świadczy usługi pośrednictwa przy noclegach dla osób prywatnych, bardzo ciężko jest ustalić, z kim podpisujemy umowę - kto jest dostawcą zakwaterowania.

Konsument powinien wiedzieć kto jest dostawca usługi

Dlatego Komisja uważa, że korzystający z tego rodzaju usług powinni wiedzieć, z czyich usług będą korzystali, czy z osobą prywatną czy z podmiotem o zorganizowanej działalności.

− Ma to wielkie znaczenie, bo definicja konsumenta określa go jako osobę, która zawiera umowę z przedsiębiorcą. Czyli, jeśli mamy umowę między osobami prywatnymi, to nie mamy do czynienia z umową konsumencką, wyjaśnia gość PR 24.

REKLAMA

Platformy chcą ponosić odpowiedzialność tylko za siebie

I dodaje, że wtedy jesteśmy chronieni przez ogólne przepisy prawa, ale nie konsumenckiego.

− A te, w przypadku umowy między osobą prywatną a przedsiębiorcą, wzmacniają prawa strony słabszej, czyli osoby prywatnej. Jeśli jest to umowa między osobami prywatnymi, to korzystający z usługi nie ma tego wzmocnienia, mówi Magda Witan.

− A w dodatku, jeśli mamy do czynienia z pośrednikiem jakim jest platforma, to zastrzega ona na ogół odpowiedzialność tylko za swoje błędy, dodaje Witan.

O czym trzeba pamiętać gdy zawieramy transakcję, korzystając z platformy usługowej?

I okazuje się, że jeśli konsument spotka się np. ze złym stanem obiektu, to odpowiedzialność ponosi dostawca, nie pośrednik, usługi.

REKLAMA

−Dlatego warto bardzo dokładnie czytać regulamin zamieszczony na stronie platformy-pośrednika, sprawdzić z kim zawieramy umowę, przeczytać o nim opinie, sprawdzić czy ceny, które pojawiają się podczas transakcji są tymi, które zapłacimy, wymienia Witan.

I dodaje, że w przypadku platformy Airbnb, gdy na nią wchodzimy znajdujemy od razu cenę, ale po kilku następnych ruchach, gdy określamy termin wynajęcia noclegu, dowiadujemy się, że doliczyć do niej trzeba np. opłatę serwisową, podatek miejski.

NRG, Błażej Prośniewski, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej