Coraz więcej Polaków chce pracować "na własnym"

Wszystko wskazuje na to, że Polscy pracodawcy, którzy  już dziś mają problemy ze znalezieniem pracowników, będą je mieli jeszcze większe, zwłaszcza z zatrudnianiem rodaków - wynika z badania Indeksu Przedsiębiorczości, przeprowadzonego przez firmę Tax Care.

2018-09-11, 17:48

Coraz więcej Polaków chce pracować "na własnym"
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Pixabay

Posłuchaj

Dlaczego i jak dużo Polaków chce pracować na swoim, mówią o tym goście radiowej Jedynki./Aleksandra Tycner, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
+
Dodaj do playlisty

Co czwarty bowiem pracujący na etacie deklaruje, że w ciągu dwóch lat założy własną firmę.

Bardzo wielu pracowników myśli o pracy „na swoim” 

− W sferze deklaracji co czwarty, a jeszcze więcej myśli o pracy na swoim, bo co drugi mężczyzna i co trzecia kobieta - mówi Adam Głos, prezes Tax Care.

Jak dodaje, badania wskazują na bardzo duży poziom optymizmu pracowników, z którym bardzo wielu wyraża wielkie zainteresowanie założeniem własnej działalności gospodarczej w przyszłości.

Dobrze rozwijająca się gospodarka skłania do zakładania własnej firmy

− Generalnie 50 proc. pracowników deklaruje założenie własnej firmy w nieokreślonej przyszłości, ale 25 proc. mówi o dwóch latach i to w sferze konkretnego planu, mówi gość radiowej Jedynki.

Jak dopowiada, wpływ na te postawy ma dobrze rozwijająca się gospodarka, która pozwala z optymizmem patrzeć na tego rodzaju plany.

Nowe technologie ułatwiają założenie własnej firmy, w tym start-upów

− Niewątpliwie wprowadzenie ich w życie ułatwiają nowoczesne technologie, czego dobrym potwierdzeniem jest masowe wręcz powstawanie start-upów - dodaje Magdalena Jagieło z fundacji Start-up Poland.

Jak wyjaśnia, świadczą o tym liczby - ponad 40 proc. start-upowców pracowało w korporacjach oraz prowadziło firmy rodzinne.

− Główną motywacją do założenia start-upu jest możliwość wykorzystania swoich kompetencji, talentów, mówi Magdalena Jagieło.

Zwiększa się odsetek kobiet zakładających start-upy 

Start-upy nadal zakładają w większości mężczyźni, ale widać, że odsetek przedsiębiorczych kobiet szybko się zwiększa - podkreśla Magdalena Jagieło.

Jak wylicza, wśród założycieli start-upów znajduje się 26 procent kobiet, najwięcej założycieli ma od 30 do 40 lat.

− W Polsce dominuje analityka danych, technologie marketingowe oraz internet rzeczy, mówi gość radiowej Jedynki.

− Pod względem liczby przedsiębiorstw, Polska jest na czwartym miejscu w Unii Europejskiej. Jednak w przeliczeniu na 1000 mieszkańców, zajmujemy dopiero 12. miejsce - dodaje Adam Głos.

Jak wylicza, w Polsce jest zarejestrowane ok. 3 mln firm i ta liczba od wielu lat się nie zmienia. Trzeba zwracać uwagę, że od wielu lat tyle podmiotów się otwiera, co zamyka.

Od kilku miesięcy więcej firm zakładanych niż  zamykanych

− To co zmieniło się w ciągu ostatnich kilku miesięcy to to, że mamy do czynienia z bardzo dużą liczbą zakładanych podmiotów i spadkiem liczba zamykanych firm. Łączna liczba firm po raz pierwszy od 10 lat zaczęła przyrastać, przekraczając liczbę 3 mln firm, mówi gość Polskiego Radia.

Jak pokazują badania, właściciele firm są bardziej pewni siebie, więcej tworzą i są lepiej zorientowani na cel. Przedsiębiorcy są też odporniejsi na długotrwały stres i częściej deklarują umiejętność podejmowania decyzji pod presją czasu.

Z kolei zatrudnieni na etatach - co warto podkreślić - potrafią lepiej zadbać o relacje w pracy.

Aleksandra Tycner, jk

Polecane

Wróć do strony głównej