Prof. Michał Kleiber: decyzje UE ws. Węgier i Polski nie będą efektywne
- Nie jestem naiwny. Wiem, że nie da się wszystkiego sformułować na tyle precyzyjnie, żeby nie było żadnych wątpliwości. Wątpliwości zawsze będą, ale to, co mamy dziś, jest niedostatecznie jasne - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Michał Kleiber, red. naczelny magazynu "Wszystko co Najważniejsze". Komentator na naszej antenie odniósł się do kontrowersji wokół podziału kompetencji między instytucje Unii Europejskiej i poszczególne państwa.
2018-09-13, 13:27
Posłuchaj
Europosłowie poparli w środowym głosowaniu w Parlamencie Europejskim uruchomienie art. 7 unijnego traktatu wobec Węgier. Za taką decyzją opowiedziało się w sumie 448 eurodeputowanych, przeciw było 197, a 48 wstrzymało się od głosu. Podobna procedura toczy się przeciwko Polsce. - Decyzje, które zapadły w stosunku do Polski i Węgier, zapewne nie będą efektywne, nie zostaną wprowadzone w życie. Przynajmniej w tej kadencji PE i UE. To decyzje dużej mierze symboliczne, choć ten symbol jest nieskuteczny z perspektywy polityków europejskich - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Kleiber.
Gość PR24 ocenił, że tego typu sytuacje, wynikające z odmiennych interpretacji prawa przez władze unijne i poszczególne rządy, źle wpływają na funkcjonowanie UE. - Jest jeden klucz do uspokojenia sytuacji na poziomie unijnym. Tym kluczem jest precyzyjne zdefiniowanie tego, co nazywa się zasadą pomocniczości. Precyzyjne rozróżnienie spraw, które powinny być decydowane na poziomie poszczególnych krajów członkowskich i tych, które będą cedowane na poziom ponadnarodowy, jest potrzebne - komentował prof. Kleiber. - Nie jestem jednak naiwny. Wiem, że nie da się wszystkiego sformułować na tyle precyzyjnie, żeby nie było żadnych wątpliwości. Wątpliwości zawsze będą, ale to, co mamy dziś, jest niedostatecznie jasne - pointował ekspert.
Więcej w całej audycji.
Gospodarzem programu był Krzysztof Grzybowski.
REKLAMA
Polskie Radio 24/zz
------------------------------
Data emisji: 13.09.18
Godzina emisji: 11.37
REKLAMA