Wiceszef MSZ spotkał się z ambasadorem Niemiec ws. Ludmiły Kozłowskiej
Podsekretarz Stanu w MSZ Andrzej Papierz spotkał się z ambasadorem Republiki Federalnej Niemiec Rolfem Nikelem w związku z wydaniem przez Niemcy wizy LTV Ludmile Kozłowskiej. Wiceminister poinformował Ambasadora Niemiec, że w ocenie strony polskiej przyznanie wizy krótkoterminowej LTV Pani Ludmile Kozłowskiej było nieuzasadnione.
2018-09-13, 20:46
Ministerstwo spraw zagranicznych napisało w komunikacie, że Polska podtrzymuje swoje stanowisko o wpisaniu obywatelki Ukrainy Ludmiły Kozłowskiej do Systemu Informacyjnego Schengen (SIS) jako osoby niepożądanej.
"Decyzja o wpisaniu Pani Kozłowskiej do SIS została podjęta na podstawie informacji uzyskanych przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Zebrany materiał nie pozostawia wątpliwości co do nieprzejrzystości źródeł, z których finansowana jest Fundacja Otwarty Dialog. Polskie służby otrzymały również istotne informacje od służb partnerskich" - czytamy w komunikacie MSZ.
Szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego przekazał oficerom łącznikowym niemieckich służb specjalnych i policyjnych szczegółowe informacje, na podstawie któruych została podjęta decyzja o wpisaniu Ludmiły Kozłowskiej do SIS. Pismo z informacjami w tej sprawie ABW skieruje do służb partnerskich wszystkich krajów Strefy Schengen. Powodem objęcia Ludmiły Kozłowskiej - szefowej Fundacji Otwarty Dialog - zakazem wjazdu do Polski i na teren Unii Europejskiej jest wpis z najwyższym alertem do Systemu Informacyjnego Schengen (SIS), którego dokonały polskie władze.
Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn poinformował , że szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego wydał negatywną opinię dotyczącą złożonego przez mieszkającą od 10 lat w Polsce Ludmiłę Kozłowską wniosku o zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego w UE. Odmowę uzasadniono m.in. "poważnymi wątpliwościami" dotyczącymi finansowania kierowanej przez nią Fundacji Otwarty Dialog, które "mogą mieć dalsze skutki prawne".
Ludmiła Kozłowska pochodzi z Sewastopola. W marcu 2014 roku mieszkańcy w referendum opowiedzieli się za przyłączeniem miasta do Federacji Rosyjskiej. Po aneksji Krymu przez Rosję, jesienią 2014 roku, Ludmiła Kozłowska otrzymała rosyjski paszport.
REKLAMA
dcz
REKLAMA