Łąki w miastach zamiast trawników. W Krakowie pomysł chwycił
Ideę zastąpienia miejskich trawników przez łąki promuje Fundacja Łąka. Pełniłyby one - zdaniem pomysłodawców - funkcję antysmogową i obniżały temperaturę powietrza.
2018-09-15, 13:21
Posłuchaj
O idei zastąpienia w miastach trawników łąkami - opowiadał w radiowej Jedynce w rozmowie z Aleksandrą Tycner Maciej Podyma z Fundacji Łąka.
Dodaj do playlisty
Jak powiedział w radiowej Jedynce w rozmowie z Aleksandrą Tycner Maciej Podyma z Fundacji Łąka - w Polsce jest 704 tysiące hektarów trawników, na utrzymanie których wydajemy około 1,5 mld złotych - tylko na samo ich koszenie. To powoduje dodatkowo zanieczyszczenie powietrza i nie ma pozytywnego wpływu na przyrodę.
Zdaniem rozmówcy - łąka kwietna "przeniesiona" do miasta zakwitałaby rodzimymi odmianami roślin, które nie potrzebują tyle wody co trawniki.
Taki projekt - poinformował gość - powstał w zeszłym roku w Krakowie, gdzie łąki założono w parkach, na małych skwerach oraz w pasach w środku ruchliwych ulic.
Aleksandra Tycner, ak, NRG
REKLAMA
REKLAMA