Dlaczego wielu Polaków woli Googla od prawnika?
Z prawem mamy do czynienia na każdym kroku. Polacy potrzebują wsparcia prawnego, ale okazuje się, że nie zawsze szukają go u prawników.
2018-09-19, 19:36
Posłuchaj
W ciągu ostatnich dwóch lat 4 na 10 Polaków przynajmniej raz potrzebowało konsultacji z prawnikiem lub porady prawnej, wynika z raportu „Problemy prawne Polaków 2018”, sporządzonego przez D.A.S. Towarzystwo Ubezpieczeń Ochrony Prawnej.
Jednocześnie aż 3/4 z nas przyznaje, że chętnie skorzystałaby z takiej pomocy przynajmniej raz w roku, a w razie sporu prawnego mniej niż połowa osób zwróciłaby się w pierwszej kolejności do prawnika.
− Ryzyko związane z wystąpieniem problemu prawnego lub uczestnictwa w procesie sądowym jest uniwersalne i często nie da się go wyeliminować, mówi Janusz Zemła DAS.
Jedna piąta ankietowanych spotkała się z problemem prawnym
Stąd, jak wyjaśnia gość radiowej Jedynki, badanie miało odpowiedzieć przede wszystkim na pytanie, czy Polacy korzystają z usług prawnych.
REKLAMA
− Z odpowiedzi 21 procent ankietowanych wynika, że w ciągu ostatnich pięciu lat, spotkali się oni z problemem prawnym lub sprawą, która zakończyła się w sądzie, mówi gość radiowej Jedynki.
Czego najczęściej dotyczą problemy prawne Polaków?
Ekspert wskazuje na najczęstsze problemy prawne Polaków. Dotyczą one m.in. kłopotów z instytucjami, zatrudnieniem, czy dochodzeniem odszkodowań w związku z kolizja lub wypadkiem.
Gdy mamy problem, 46 proc. Polaków szuka pomocy u prawnika
Jak dopowiada ekspert, gdy jest problem, 46 proc. badanych udaje się do prawnika, uznając, że jest to najkorzystniejsze wyjście.
− Jedna czwarta Polaków szuka porady prawnej w internecie, a 14 procent szuka pomocy u znajomych, mówi ekspert.
REKLAMA
Samopomoc nie zawsze się opłaca
Jednak bazując na informacjach samodzielnie znalezionych w intrenecie lub opiniach osób nie posiadających wykształcenia prawniczeg, sporo ryzykujemy, podkreśla dr Marcin Wojewódka z Kancelarii Wojewódka i Wspólnicy.
I dodaje, że nadal bardzo często szukamy pomocy prawnej u profesjonalistów, dopiero wtedy, gdy jesteśmy do tego zmuszeni, gdyż sami nie możemy sobie z problemem poradzić.
− Najpierw szukamy porady w Googlu, potem u znajomych, nie zdając sobie sprawy z tego, że porada u profesjonalistów oznacza w rezultacie mniejsze koszty, mówi gość Polskiego Radia.
Polacy boją się dużych kosztów usług prawniczych
Z Raportu Problemy prawne Polaków 2018 wynika, że Polacy często powstrzymują się przed korzystaniem z usług prawnych, ze względu na konieczność poniesienia dużych kosztów.
REKLAMA
W krajach zachodnich można się ubezpieczyć od kosztów ochrony prawnej
Na Zachodzie zdecydowanie więcej osób ma ubezpieczenia ochrony prawnej, dzięki czemu finanse nie stanowią tak dużej bariery w korzystaniu z usług prawnika.
Tomasz Matusiak, jk
REKLAMA