"Piaskownica legislacyjna" lekarstwem na problemy innowacyjnych firm

Innowatorzy liczą na szybkie wsparcie. Trwają rozmowy o tym jak ma działać  tak zwana "piaskownica legislacyjna" - ma to być lekarstwo na problemy innowacyjnych firm. Umożliwiać ma bowiem testowanie nowoczesnych usług finansowych bez konieczności ubiegania się o skomplikowane i drogie licencje czy zezwolenia. 

2018-09-25, 09:48

"Piaskownica legislacyjna" lekarstwem na problemy innowacyjnych firm
zdjęcie ilustracyjne. Foto: Pixabay

Posłuchaj

Na temat testowania nowoczesnych usług finansowych - materiał w radiowej Jedynce Marcina Jagiełowicza/Naczelna Redakcja Gospodarcza
+
Dodaj do playlisty

- To bardzo ważna zmiana - mówi Paweł Widawski, prezes fundacji FinTech Poland.

Startup, czy bank będzie mógł testować swoje rozwiązania nawet przez 9 miesięcy. Potem sam będzie mógł zdecydować czy chce starać się o licencję. Przez ten czas zdanie o nowym produkcie będzie mógł wyrobić sobie także nadzorca. O tym jak piaskownica ma działać w praktyce rozmawiali przedstawiciele instytucji finansowych i Komisji Nadzoru Finansowego. - To przełom w relacjach biznesu i państwowego nadzoru - komentuje Paweł Widawski.

- Testować swoje produkty bez konieczności ubiegania się przez świadczące je podmioty o skomplikowane i drogie licencje czy zezwolenia będą mogli wszyscy - dodaje Artur Granicki z Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego.

Konkurs na prowadzenie takiej "piaskownicy" KNF planuje rozpisać na początku października. Wybrane podmioty będą testowały pomysły firm.

REKLAMA

Piaskownica regulacyjna z powodzeniem znajduje zastosowanie na przykład w Wielkiej Brytanii. Dzięki niej innowacyjne spółki mogą szybko i sprawnie zweryfikować swój model biznesowy.

Debata "Rola państwa i uczestników rynku w budowie silnego sektora innowacji finansowych w Polsce” odbyła się 24 września w Urzędzie Komisji Nadzorów Finansów. Przy okrągłym stole spotkali się przedstawiciele podmiotów działających na rynku finansowym w Polsce, Fundacja Fintech Poland oraz Impact CEE oraz przedstawiciele administracji publicznej, sektora bankowego oraz podmiotów działających w branży fintech.

Projekt polskiej piaskownicy regulacyjnej wzorowany jest doświadczeniach rynków Europy Zachodniej i Azji.

- Uczymy się na cudzych błędach. Wiemy z jakimi wyzwaniami mierzyła się Wielka Brytania, Tajwan, HongKong, czy Sinagpur. Wiemy co zawiodło i wyciągamy wnioski - mówił podczas spotkania przewodniczący KNF, Marek Chrzanowski.

REKLAMA

Dzięki współpracy nawiązanej z Monetary Authority of Singapore podczasubiegłorocznego Impact fintech’17, polski nadzorca prowadzi wymianę stażystów i spółek fintech z Polski z rynkami azjatyckimi.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Marcin Jagiełowicz, kw  

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej