Teatr Lalka – miejsce, w którym wyobraźnia ożywia świat
Pacynki, kukiełki, marionetki, a także sposoby ożywiania ich na scenie. To wszystko oferuje warszawski Teatr Lalka. Ponadto plany repertuarowe, próby dramaturgiczne, warsztaty lalkarskie oraz zajęcia dydaktyczne dla dzieci i rodziców. Na temat działalności teatru mówił w Polskim Radiu 24 jego dyrektor Jarosław Kilian.
2018-09-27, 10:45
Posłuchaj
Łączenie pokoleń jest dla Teatru Lalka jednym z głównych celów działalności. Jarosław Kilian przyznał, że ogromną radość sprawia mu, gdy na przedstawienia przychodzą dzieci razem z rodzicami i dziadkami. – Wierzę, że teatr jest miejscem, które jednoczy ludzi. Mam nadzieję, że spektakle, które prezentujemy, dają możliwość spajania pokoleń i znajdowania wspólnego języka oraz pogłębiania relacji rodzinnych poprzez samo wyjście do teatru – zaznaczył.
Jarosław Kilian mówił również o kwestiach wspólnych dla teatrów prezentujących spektakle osobom dorosłym, a także teatrów wystawiających przedstawienia dla dzieci, w których dochodzi dodatkowy element będący istotnym wyróżnikiem.
– Tak naprawdę teatry dla dorosłych i dla dzieci praktycznie niczym się nie różnią. Budowanie przedstawienia od strony aktora lub reżysera jest niemal identyczne. W teatrach lalkowych trzeba tchnąć duszę w martwy przedmiot, czyli animować. Przypomnę, że po łacinie słowo anima to dusza, a więc animowanie przedmiotem jest tchnięciem duszy w to, co nieożywione. W teatrach dla dorosłych uosabia się ten proces w momencie, gdy aktor odgrywa jakąś postać literacką i wpuszcza ją niejako do własnego wnętrza – wyjaśnił dyrektor Teatru Lalka.
Ponadto w audycji Jarosław Kilian w szerszy sposób opowiedział o warsztatach dla dzieci, które organizowane są w Teatrze Lalka i ich znaczeniu dla rozwoju i zdobywania nowych umiejętności przez najmłodszych.
REKLAMA
„Rozmowę Kulturalną” przeprowadziła Maja Kluczyńska.
Polskie Radio 24/db
---------------------------
Data emisji: 26.09.2018
Godzina emisji: 23:37
Polecane
REKLAMA