XXIV Sejm Dzieci i Młodzieży pod hasłem "Posłowie pierwszego Sejmu Niepodległej"

"Posłowie pierwszego Sejmu Niepodległej" to hasło przewodnie obradującego w czwartek Sejmu Dzieci i Młodzieży, wzorowanego na procedurach obowiązujących w prawdziwym parlamencie. SDiM jest przedsięwzięciem edukacyjnym, konkursem, w którym nagrodą dla najlepszych 230 dwuosobowych zespołów z całej Polski jest udział w obradach w sali posiedzeń Sejmu. Adresatami konkursu są uczniowie w wieku 13-17 lat. 

2018-09-27, 11:46

XXIV Sejm Dzieci i Młodzieży pod hasłem "Posłowie pierwszego Sejmu Niepodległej"

Uczestnicy XXIV sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży spotkali się z posłami klubów parlamentarnych w Sali Kolumnowej. Spotkanie miało charakter nieformalny, a uczestnicy wykorzystali je jako okazję do rozmów i wspólnych zdjęć z posłami.

Uczestniczący w spotkaniu wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki zwrócił uwagę, że w XXIV sesji SDiM biorą udział osoby z różnych części kraju i mające bardzo zróżnicowane plany na przyszłość.

- Pytałem młodych ludzi o to, co zamierzają robić w przyszłości i słyszałem bardzo różne odpowiedzi, od studiów medycznych, poprzez techniczne, ale była też spora grupa, która mówiła, że zamierza studiować nauki polityczne, stosunki międzynarodowe, historię. Są to bardzo różni młodzi ludzie, o różnych poglądach, ale przygotowujący się poważnie do swoich przyszłych zajęć i zawodów - powiedział Terlecki.

Wicemarszałek dodał, że młodzież pytała m.in. o program partii rządzącej w zakresie szkolnictwa wyższego.

REKLAMA

- Tematem obrad Wysokiej Izby jest pierwszy Sejm Niepodległej, jak wiemy, rozpoczął on swoją działalność, swoją pracę w lutym 1919 r. w Warszawie. Poprzedziła go szybka i krótka kampania wyborcza. Dzisiaj, obecnie, sto lat później, w roku 2018 obchodzimy rocznice historyczne o doniosłym znaczeniu dla dziejów Polski – powiedział Marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

Jak wskazał, w październiku minie 550 lat od zwołania w Piotrkowie pierwszego dwuizbowego sejmu Rzeczypospolitej, zaś w listopadzie - stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. 

- Wolna Polska była pragnieniem wielu pokoleń Polaków. Łączyła ich nie tylko jedna polityczna wizja Rzeczypospolitej, ale bardziej chęć zbudowania ojczyzny jako kraju niezależnego i liczącego się w Europie – powiedział Kuchciński. 

Sejm Dzieci i Młodzieży liczy 460 posłów. Organizacja izby wzorowana jest na procedurach obowiązujących w prawdziwym Sejmie, co ma przybliżać uczestnikom zasady polskiego parlamentaryzmu. Debata plenarna oraz poprzedzające ją prace komisji odbywają się według wcześniej uchwalonej ordynacji wyborczej oraz Regulaminu Sejmu Dzieci i Młodzieży. 

REKLAMA

Zadanie wyłoniło zwycięzców

W tym roku zadanie rekrutacyjne polegało na zrealizowaniu kampanii wyborczej posła na Sejm Ustawodawczy 1919 r. lub Sejm I Kadencji z wykorzystaniem środków przekazu dostępnych w Polsce w latach 1918-1922. Wykonane zadania rekrutacyjne ocenili członkowie komisji, której skład wyznaczył Instytut Pamięci Narodowej.

XXIV Sejm Dzieci i Młodzieży miał się odbyć, jak poprzednie sesje, 1 czerwca w Międzynarodowym Dniu Dziecka, ale został przeniesiony na wrzesień m.in. z uwagi na trwającą wówczas w Sejmie akcję protestacyjną osób niepełnosprawnych, ich rodziców i opiekunów.

W reakcji na tę decyzję marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego 1 czerwca zorganizowano alternatywne posiedzenie pod zmienioną nazwą - Parlament Dzieci i Młodzieży - w Audytorium Maximum Uniwersytetu Warszawskiego.

kpln

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej