Konferencja w PE: jak walczyć z rosyjską dezinformacją w sieci
Z dezinformacją w sieci, m.in. ze strony Rosji, należy walczyć poprzez edukację i rozwiązania technologiczne, a nie cenzurę. Na walkę z nią potrzeba więcej pieniędzy - wskazywali uczestnicy wtorkowej konferencji w PE na ten temat. Inicjatorkami konferencji poświęconej dezinformacji, przewidywaniu zagrożeń z nią związanych i przeciwdziałaniu takim zjawiskom były europosłanki Anna Fotyga (EKR, PiS) oraz Sandra Kalniete (EPL). O sprawie mówiła w Polskim Radiu 24 Beata Płomecka, korespondentka PR z Brukseli.
2018-09-28, 21:28
Posłuchaj
- Jeśli chodzi o wnioski płynące z konferencji, to można je podsumować tak: na dezinformację i propagandę ze strony Rosji należy w Unii Europejskiej reagować bardzo szybko i potrzeba na ten cel więcej pieniędzy. To będzie główne wyzwanie przed przyszłorocznymi wyborami do Parlamentu Europejskiego. Uczestnicy debaty różnili się tym, jakich metod należy używać, ale zgodni byli co do tego, że dezinformacja jest jednym z podstawowych narzędzi do destabilizowania sytuacji w różnych krajach - mówiła Beata Płomecka.
Jak podkreśliła w rozmowie z naszą korespondentką Anna Fotyga, inicjatorka konferencji, ma ona zwrócić uwagę na to, że rosyjska wojna informacyjna jest nie tylko problemem europejskim. - Ingerencja Kremla w amerykańskie i europejskie wybory i referenda nie jest zbiegiem okoliczności, ale jest częścią trwającego planu rosyjskiej polityki zagranicznej, który ma na celu degradację i podkopanie zachodnich instytucji. Konferencja ta powinna pomóc w ustanowieniu strategii transatlantyckiej, aby skutecznie rozwiązać kwestię ewentualnej zagranicznej ingerencji w przyszłoroczne wybory europejskie - zaznaczyła posłanka Prawa i Sprawiedliwość.
W audycji również o problemach zmianach w zapleczu politycznym Angeli Merkel w rozmowie z Olgą Doleśniak-Harczuk.
Więcej w całej audycji.
REKLAMA
Magazyn Europejski prowadził Paweł Lekki.
PR24/PAP
____________________
Data emisji: 28.09.18
REKLAMA
Godzina emisji: 20:35
REKLAMA