Macedończycy decydują o nazwie kraju
W niedzielę mieszkańcy byłej republiki jugosłowiańskiej będą głosować, czy poprzeć zawarte w czerwcu porozumienie, zgodnie z którym kraj ma zmienić nazwę na "Republika Macedonii Północnej". W Polskim Radiu 24 spór macedońsko-grecki komentowali: Agnieszka Bryc (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu) i Michał Potocki (Dziennik Gazeta Prawna).
2018-09-30, 13:35
Posłuchaj
Spór między Grecją i Macedonią trwa od kiedy na początku lat 90. XX wieku ta druga ogłosiła niepodległość. Ateny uważają, że nazwa Republika Macedonii jest zawłaszczaniem historycznego i kulturowego dziedzictwa starożytnych Macedończyków, a także może być w przyszłości powodem roszczeń terytorialnych.
Macedończycy oprócz zmiany nazwy kraju mają zrezygnować z odwołań do starożytnych Macedończyków, w zamian za co Ateny wycofają sprzeciw wobec jej członkostwa w Unii Europejskiej i NATO.
– Grecy obawiają się, że wraz z nazwaniem się przez ten kraj Macedonią, może nastąpić sięgnięcie po część historycznej krainy, która należy obecnie do Grecji, z Salonikami włącznie. Sięgamy do czasów starożytnych, Aleksandra Wielkiego i Filipa Macedońskiego, których Grecy uważają za dziedzictwo kultury hellenistycznej czyli greckiej. Macedończycy uważają, że jest to część ich historii. W ostatnim czasie dwa lewicowe rządy urzędujące w obu stolicach zdecydowały się ten spór zakończyć - mówił Michał Potocki.
Agnieszka Bryc naświetliła kontekst sytuacji na Bałkanach i rolę Rosji w regionie. – Rosja z jednej strony nie zgadzają się na zmiany, które będą następstwem porozumienia, z drugiej zaś nie może kontrolować w pełni sytuacji w tym rejonie, co pokazuje m.in. przykład Czarnogóry, która weszło do NATO pomimo rosyjskich prowokacji i sprzeciwów. To, co Rosjanie są w stanie zrobić, to podgrzewać istniejące podziały, także przy pomocy mediów społecznościach. Jednak Macedończycy są już tak dojrzałym społeczeństwem, że wiedzą o co idzie gra. Przyszłość Macedonii jest dla nich na tyle ważna, że działania Rosji nie będą miały przełożenia na wynik referendum.
REKLAMA
Więcej tematów w zapisie audycji.
Rozmawiał Michał Żakowski
PR24/ka
____________________
REKLAMA
Data emisji: 30.09.2018
Godzina emisji: 12:35
REKLAMA