GDDKiA: budowa tunelu na Zakopiance niezagrożona

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zapewnia, że nie ma zagrożenia dla budowy tunelu pod górą Mały Luboń na Zakopiance. Inwestycję realizuje włoska firma Astaldi, która zmaga się z problemami finansowymi.

2018-10-03, 13:26

GDDKiA: budowa tunelu na Zakopiance niezagrożona
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Novikov Aleksey/Shutterstock

- Nie mamy żadnych sygnałów, żeby budowa tunelu była w jakikolwiek sposób zagrożona. Wszystkie prace przy budowie trwają i nie ma żadnych opóźnień, a budowa jest cały czas monitorowana i nadzorowana - powiedziała rzeczniczka krakowskiego oddziału GDDKiA Iwona Mikrut.

Tunel pod Małym Luboniem ma być najdłuższy w Polsce. Do tej pory został już wydrążony w połowie. Odcinek, obejmujący nowy tunel, ma być gotowy do końca 2020 roku.

Kolejowe kłopoty

Niedawno okazało się, że Włosi mają kłopoty finansowe. Wiadomo już, że Astaldi chce wycofać się z zawartych kontraktów na budowę linii kolejowej nr 7 na odcinku Dęblin – Lublin oraz przebudowę linii E59 Rawicz – Leszno. W miniony piątek przesłały do PKP PLK pismo informujące, że umowy na wykonanie tych inwestycji wygasły. Jak wyjaśnił w komunikacie rzecznik PKP PLK SA Mirosław Siemieniec, Astaldi jest nadal zobowiązana do wykonania tego kontraktu, a korespondencja przesłana przez Astaldi „nie stanowi o skutecznym wygaśnięciu zobowiązań, ani o odstąpieniu od obu kontraktów”.

Przedstawiciel firmy Astaldi Francesco Paolo Scaglione informował, że nie jest prowadzona żadna procedura upadłościowa firmy i nie ma przesłanek, żeby mogło się to wydarzyć w przyszłości. Wyjaśnił on, firma miała problemy pod koniec zeszłego roku ze względu na „zaległe od Wenezueli 400 mln euro". Dodał, że od początku tego roku w Astaldi wdrożono plan wzmocnienia firmy, który przewidywał m.in. sprzedaż koncesji na inne budowy oraz zwiększenie kapitału zakładowego, sfinansowanego po części przez rodzinę Astaldi, a także przez nowego udziałowca - japońską firmę IHI Corporation. Zaznaczył również, że firma ma wsparcie banków.

REKLAMA

Naczelna Redakcja Gospodarcza, PAP, md

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej