USA oskarżają Rosję. Sekretarz obrony zabrał głos w sprawie cyberataków
Stany Zjednoczone są kolejnym krajem Zachodu, który ostro potępił rosyjskie cyberataki. Sekretarz obrony US James Mattis, który uczestniczył w Brukseli w spotkaniu ministrów obrony krajów NATO, powiedział, że Rosja musi zostać pociągnięta do odpowiedzialności.
2018-10-04, 17:02
Posłuchaj
Także inne kraje NATO oskarżają Rosję o kolejne cyberataki i potępiają zachowanie Moskwy. Holandia ujawniła, że rosyjskie służby specjalne próbowały włamać się na serwery Organizacji do Spraw Zakazu Broni Chemicznej. Oskarżenia pod adresem rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU popłynęły także od władz Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. Sprawa stała się głównym tematem rozmów zakończonego właśnie w Brukseli spotkania ministrów obrony krajów NATO.
Holenderskie władze ujawniły, że w kwietniu wydaliły czterech rosyjskich agentów. Próbowali oni włamać się na serwery Organizacji do Spraw Zakazu Broni Chemicznej w Hadze. Gdy informacja ta była przekazywana na konferencji prasowej w Hadze, w Brukseli za zamkniętymi drzwiami ministrowie obrony z krajów NATO poznawali szczegóły operacji.
W wydanym oświadczeniu ministrowie wspólnie potępili działania Rosji. - Rosja musi zaprzestać bezmyślnych działań, włączając w to używanie siły przeciwko sąsiadom, próby ingerowania w wybory, czy szerzenie kampanii dezinformacji - powiedział szef Sojuszu Jens Stoltenberg. - Ujawniony cyberatak GRU na Organizację do Spraw Zakazu Broni Chemicznej to najnowszy z całej serii lekkomyślnych i nieodpowiedzialnych zachowań Moskwy na świecie - począwszy od wsparcia dla reżimu Asada w Syrii, który używa broni chemicznej przeciwko swoim obywatelom, po użycie broni chemicznej na suwerennym terenie członka NATO w Salisbury i tę ostatnią próbę ataku. Rosja pokazuje pogardę dla ludzkiego życia i prawa międzynarodowego - mówił w Brukseli amerykański sekretarz obrony James Mattis.
Zarówno Stany Zjednoczone jak i kilka innych krajów, w tym Polska, zaoferowały sojusznikom pomoc w walce z cyberatakami. - Stany Zjednoczone zadeklarowały swój udział w przeciwdziałaniu atakom cybernetycznym. Ja ze swojej strony zadeklarowałem pełną gotowość Polski do udziału w tych przedsięwzięciach o których rozmawiamy - mówił w Brukseli polski minister obrony Mariusz Błaszczak.
REKLAMA
Według słów obecnych na posiedzeniu ministrów, Holandia ma dowody, że ataku w Hadze próbowali dokonać agenci rosyjskich służb wojskowych GRU. Organizacja do Spraw Zakazu Broni Chemicznej bada próbę morderstwa byłego rosyjskiego agenta w Wielkiej Brytanii Siergieja Skripala. O atak z użyciem trującej substancji podejrzany jest rosyjski wywiad wojskowy.
Także dzisiaj Stany Zjednoczone poinformowały o akcie oskarżenia wobec siedmiu rosyjskich agentów. Mieli oni próbować włamać się na serwery jednej z agencji antydopingowych oraz firmy energetycznej. Kanada twierdzi z kolei, że także Rosja stoi za atakiem na Światową Agencję Antydopingową. Rano Wielka Brytania również oskarżyła rosyjskie służby o ataki na firmy w Rosji i na Ukrainie oraz o kradzież maili Partii Demokratycznej w Stanach Zjednoczonych przed dwoma laty. Amerykańskie służby twierdzą, że mają dowody, iż Moskwa próbowała też wpłynąć na wynik wyborów z 2016 roku poprzez działania w mediach społecznościowych.
Rosja zaprzecza wszystkim oskarżeniom o ataki i twierdzi, że to efekt "szpiegowskiej manii krajów Zachodu".
ras
REKLAMA
REKLAMA