Smog nie tylko w dużych miastach. Stężenia na wsiach czy w miasteczkach mogą osiągać rekordowe wartości
Sezon grzewczy w Polsce się rozpoczyna, a wraz z nim spada jakość powietrza. W polskich miastach, większych i mniejszych, pojawia się charakterystyczna mgła, tzw. smog. Od czego to zależy, kiedy sezon "smogowy" zacznie się w pełni i kogo ten problem dotyka najbardziej? Tego dowiecie się Państwo z naszego materiału wideo.
2018-10-10, 15:38
Smog, czyli połączenie dwóch angielskich słów - smoke (dym) i fog (mgła), to efekt uboczny emisji spalin zarówno samochodowych, jak również tych z domowych pieców.
W sytuacji, kiedy pogoda jest bezwietrzna, można zaobserwować bardzo intensywne zjawisko, znane wszystkim mieszkańcom dużych miast.
- Pogoda jest tu głównym czynnikiem. Z zanieczyszczeniami będziemy mieli do czynienia wtedy, kiedy wiatr jest najmniejszy. Zwykle jest to pogoda wyżowa - zaznaczył Tomasz Klech, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Warszawie.
Mieszkasz w małym mieście? Smog cię nie ominie
Mylne jest przeświadczenie, że smog jest domeną powietrza w dużych miastach. Jak się okazuje, jedne z najwyższych stężeń zanieczyszczenia powietrza można zaobserwować w miejscowościach małych, w których większa część populacji mieszka w domach, ogrzewanych samodzielnie.
REKLAMA
- Jakość powietrza pogarsza się w całym województwie, bardzo często też w całym kraju - stwierdził Klech.
Recepta na smog
Prostego rozwiązania na zanieczyszczenie powietrza znaleźć się nie da. Potrzeba bardzo wielu lat, by wyeliminować wysokie stężenia szkodliwych pyłów PM 2,5 i PM 10.
- Jeżeli nie musimy, zrezygnujmy z ogrzewania się węglem na rzecz ciepła miejskiego lub gazowego - radzi przedstawiciel Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.
Z zanieczyszczeniem walczą już duże miasta, jak choćby Kraków. Miasto ofinansowało wymianę starych pieców, tzw. kopciuchów, na te najnowszej generacji. Jak wynika z informacji magistratu, na terenie Krakowa, pozostało zaledwie 4 tys. pieców, które kwalifikują się do wymiany na nowsze. Nie rozwiązuje to jednak problemu smogu w stolicy Małopolski, gdyż szkodliwy pył ze starej generacji palenisk, przylatuje do Krakowa głównie z gmin ościennych.
REKLAMA
Podobnie wygląda sytuacja w innych dużych miastach. Jak zaznaczył ekspert WIOŚ, zanieczyszczenie, z którym mamy do czynienia w większych aglomeracjach, jest niewielkie w porównaniu z tym, które można zaobserwować na terenach wiejskich.
O tym jak smog wpływa na nasze zdrowie czy jak się przed nim chronić - te i inne tematy dotyczące zanieczyszczonego powietrza, będą mogli Państwo znaleźć w naszym portalu już niebawem. Zachęcamy do śledzenia strony PolskieRadio24.pl oraz naszych mediów społecznościowych.
Krzysztof Plona, PolskieRadio24.pl
REKLAMA