Przed inwestorami tydzień pełen istotnych wydarzeń

Giełdy w Europie pogłębiają spadki z ubiegłego tygodnia i testują najniższe poziomy od końca 2016 r. Przed inwestorami tydzień pełen istotnych wydarzeń (m.in. Brexit, włoski budżet, kolejne groźby handlowe Trumpa), które mogą wyznaczyć sentyment na rynku.

2018-10-15, 10:30

Przed inwestorami tydzień pełen istotnych wydarzeń
zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock

W Europie indeks Euro Stoxx 50 spada o 0,18 proc., francuski CAC 40 idzie w dół o 0,31 proc., a brytyjski FTSE 100 traci 0,06 proc.Euro Stoxx 600 traci 0,35 proc., czwartą sesję z rzędu, po spadku ub. tygodniu na najniższe poziomy od grudnia 2016 r.

Warszawski parkiet zaczął tydzień na lekkim plusie. WIG 20 na otwarciu wyniósł 2192,17 pkt (+0,25%)

W Japonii indeks Nikkei 225 stracił 1,87 proc. W Chinach wskaźnik SCI w dół o 0,97 proc. W Hongkongu indeks Hang Seng ze zniżką o 1,25 proc. W Korei Południowej wskaźnik KOSPI na minusie o 0,87 proc. W Indiach Sensex spada o 0,35 proc.

Na europejskich giełdach największe spadki notuje sektor bankowy i przemysłowy.

Z ponad godzinnym opóźnieniem (drugi raz w bieżącym roku) rozpocznie się handel na rynku głównym we Frankfurcie, gdzie wystąpiły problemy techniczne.

Niemal 30 proc. traci brytyjski ConvaTec. Producent sprzętu medycznego obniżył prognozy na bieżący rok fiskalny i wymienił kierownictwo firmy.

Niewielkie wzrosty spółek paliwowych 

Na tym tle niewielkimi wzrostami w Europie wyróżniają się spółki paliwowe wraz z odbiciem cen ropy naftowej na światowych rynkach, które w ub. tygodniu spadły o ok. 4 proc.

Baryłka WTI drożeje o 0,18 proc. a cena Brent rośnie o 0,42 proc. Notowania miedzi na COMEX w Nowym Jorku idą w górę o 0,09 proc.
Dolar osłabia się o 0,06 proc. wobec euro i osłabia się o 0,38 proc. do jena.

Przed inwestorami tydzień pełen istotnych wydarzeń

Po południu z USA napłyną dane makro: sprzedaż detaliczna za IX (godz. 14.30), indeks aktywności w okręgu Nowy Jork (empire manufacturing, 14.30) oraz zapasy niesprzedanych towarów (16.00).

Niepewność w tamtym regionie po raz kolejny podsycił w weekend prezydent USA Donald Trump, który zasugerował, iż mógłby nałożyć na Chiny trzecią transzę ceł. Dwie dotychczasowe rundy celne obejmują chiński import do USA o wartości 250 mld USD, czyli niemal połowę całości sprowadzanych z Państwa Środka dóbr.

Uwagę przykuwają również napięcia na linii USA-Arabia Saudyjska

Rijad zasugerował w weekend, choć nie wprost, że może zastosować gospodarcze środki odwetowe, jeżeli USA zastosują wobec niej ewentualne sankcje. Rynek odczytał komunikat Rijadu jako zawoalowaną sugestię gotowości do wykorzystania, w ramach retorsji, polityki wydobycia lub dystrybucji ropy.

Królestwo odpowiedziało na weekendową wypowiedź prezydenta USA D. Trumpa, który zagroził "surową karą", jeżeli za zniknięcie saudyjskiego dziennikarza, krytyka reżimu, odpowiadać będą władze w Rijadzie.

Na Starym Kontynencie uwaga nie schodzi z kwestii włoskiego budżetu

Rząd w Rzymie ma przekazać Komisji Europejskiej projekt budżetu na 2019 rok. Jeśli KE uzna, że włoski projekt budżetu jest sprzeczny z unijnymi wymogami, może go odrzucić.

Kolejne oznaki potencjalnej niestabilności politycznej napłynęły z Niemiec. CSU - koalicjant rządzącej CDU kanclerz Angeli Merkel - zanotowała najgorszy od 68 lat wynik w wyborach do landtagu (37,2 proc.) i straciła w regionalnym parlamencie bezwzględną większość. Bawarscy chadecy będą zmuszeni do stworzenia koalicji.

W tym tygodniu inwestorzy czekać będą także na zapis przebiegu z wrześniowego posiedzenia amerykańskiej Rezerwy Federalnej, która może rzucić światło m.in. na kwestię usunięcia z komunikatu stwierdzenia o akomodacyjnym charakterze polityki pieniężnej.

Światowe giełdy wkraczają w sezon wyników za III kwartał

Z dużych graczy w USA raporty zaprezentują m.in. Bank of America, Goldman Sachs, Morgan Stanley, BlackRock, Travelers, J&J, Netflix, IBM czy P&G.

W oczekiwaniu na unijny szczyt ws. Brexitu (środa-czwartek) od spadków rozpoczyna poniedziałkowe notowania funt szterling. GBP/USD zniżkuje ok. 0,2 proc. do 1,313.

Unijny negocjator ds. wyjścia W. Brytanii z Unii Europejskiej Michel Barnier potwierdził w niedzielę, że strony nadal nie doszły do porozumienia w sprawie warunków Brexitu. Źródła Bloomberga twierdzą, że najbliższy szczyt UE-UK nie zakończy się przełomem w rozmowach, co zwiększa wagę nadzwyczajnego spotkania liderów obu bloków politycznych, które najprawdopodobniej odbędzie się w listopadzie.

Głównym punktem spornym pozostaje "rozwiązanie awaryjne" (tzw. backstop) dla Irlandii Północnej, które miałoby zapobiec powrotowi twardej granicy między Irlandią Północną a Irlandią w razie braku przyszłej umowy o wolnym handlu między Wielką Brytanią a UE.

 W Japonii indeks Nikkei 225 stracił 1,87 proc. W Chinach wskaźnik SCI w dół o 0,97 proc. W Hongkongu indeks Hang Seng ze zniżką o 1,25 proc. W Korei Południowej wskaźnik KOSPI na minusie o 0,87 proc. W Indiach Sensex spada o 0,35 proc.

PAP, internet, NRG, kw 

Polecane

Wróć do strony głównej