Jest zgoda krajów UE na limity połowowe na Bałtyku w 2019 r.

Ministrowie do spraw rybołówstwa 28 krajów na spotkaniu w Luksemburgu uzgodnili, że połowy dorszy na wschodnim Bałtyku, gdzie łowią głównie polscy rybacy, w przyszłym roku zostaną ograniczone tylko o 15 procent, choć proponowano, by były one wyższe. Natomiast kwoty połowowe dorszy na Bałtyku zachodnim zostały zwiększone o 70 procent.

2018-10-15, 21:38

Jest zgoda krajów UE na limity połowowe na Bałtyku w 2019 r.
Połowy śledzi na Bałtyku zachodnim zostały zmniejszone o 48 procent, a na wschodnim o 26 procent. . Foto: Pixabay

Posłuchaj

Jest zgoda unijnych krajów na limity połowowe na Morzu Bałtyckim w przyszłym roku. Decyzję podjęli ministrowie do spraw rybołówstwa 28 krajów na spotkaniu w Luksemburgu. /IAR/.
+
Dodaj do playlisty

Jest też zgoda na lipcowy okres ochronny w czasie tarła na Bałtyku wschodnim, nie ma go natomiast na zachodnim.

Polska uważała, że taki okres powinien być, bo trzeba pomóc w odbudowie populacji dorszy, ale poparła porozumienie, bo nie miała w tej sprawie wsparcia innych stolic.

Polska bardziej ekologiczna od Szwecji

−Po raz kolejny ogromne zaskoczenie Szwecją i innymi państwami z podejściem ekologicznym. Teraz to Polska jest bardziej ekologiczna niż pozostałe państwa. Na pewno jeśli chodzi o Bałtyk to jesteśmy liderem tej ekologii. Jeśli myśli się Polska, to myśli się okresy ochronne. Nie mieliśmy jednak żadnego poparcia jeśli chodzi o okres ochronny przy dorszach na Bałtyku zachodnim" - powiedziała Polskiemu Radiu wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Anna Moskwa.

Połowy rekreacyjne dorszy zwiększone z 5 do 7 sztuk

Na dzisiejszej naradzie ministerialnej zdecydowano też, że połowy rekreacyjne dorszy zostaną zwiększone z pięciu sztuk do siedmiu.

REKLAMA

Zmniejszone limity połowów śledzi, łososi – bez zmian

Jeśli natomiast chodzi o inne limity to ustalono, że połowy śledzi na Bałtyku zachodnim zostały zmniejszone o 48 procent, a na wschodnim o 26 procent. Kwoty połowowe łososi pozostały bez zmian. Połowy gładzic zostały zwiększone o 43 procent, a szprotów - o 3 procent.

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej