Zniżkuje ropa, rosną jej zapasy
Ropa w Stanach Zjednoczonych jest wyceniana najniżej od niemal miesiąca, po spadku ceny w środę o 3 proc. Mocno wzrosły amerykańskie zapasy ropy, o prawie 6,5 mln baryłek - podają maklerzy.
2018-10-18, 09:20
Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na listopad na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 69,83 USD za baryłkę. Brent w dostawach na grudzień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 80,10 USD za baryłkę.
Rosną zapasy
We wtorek niezależny Amerykański Instytut Paliw (API) podał, że zapasy ropy w USA w zeszłym tygodniu spadły o 2,13 mln baryłek. Tymczasem w środę amerykański Departament Energii informował, że zapasy ropy wzrosły o 6,49 mln baryłek, czyli o 1,58 proc., do 416,44 mln baryłek. Rynek oczekiwał wzrostu zapasów o 2,89 mln b.
Zapasy ropy wzrosły już 4. tydzień z rzędu - to najdłuższa seria ich wzrostu od początków 2017 r.
Zapasy benzyny wzrosły w tym czasie o 2,02 mln baryłek, czyli o 0,85 proc., do 234,16 mln baryłek.
Interesy przede wszystkim
Na dalszy plan schodzi zainteresowanie inwestorów rozwojem wypadków w relacjach USA-Arabia Saudyjska, związanych z zaginięciem saudyjskiego dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego.
Prezydent Trump po raz kolejny przestrzegł przed podejmowaniem pochopnych posunięć wobec rządzącej w Arabii Saudyjskiej rodziny królewskiej w reakcji na zaginięcie i - zdaniem większości amerykańskich mediów - zamordowanie saudyjskiego komentatora politycznego i opozycjonisty Dżamala Chaszodżdżiego.
Trump sprzeciwił się wprowadzeniu embarga na sprzedaż amerykańskiej broni dla "pustynnego królestwa" i argumentował, że jeśli Stany Zjednoczone wycofają się z zawartego w ub. roku kontraktu o sprzedaży Arabii Saudyjskiej broni i sprzętu militarnego wartości 110 mld dolarów, to zastąpią je Rosja i Chiny.
4 listopada wchodzą w życie restrykcje USA na irańską ropę. Dostawy surowca z Iranu wyniosły we wrześniu 1,72 mln baryłek dziennie, o 260 tys. b/d mniej niż w sierpniu. To ich najniższy poziom od lutego 2016 r. Na rynki dociera też mniej ropy z Wenezueli, z powodu nękającego ten kraj kryzysu gospodarczego.
W Europie wzrosty, w Azji spadki
Na giełdach w zachodniej Europie indeksy rosną, po zniżkach na giełdach w Azji. W Japonii indeks Nikkei 225 stracił 0,80 proc. W Chinach wskaźnik SCI w dół o 2,13 proc. W Hongkongu indeks Hang Seng ze spadkiem o 0,54 proc. W Korei Południowej wskaźnik KOSPI na minusie o 0,87 proc.
Słabnie juan
REKLAMA
W czwartek mocno osłabił się chiński juan - do najniższego poziomu od stycznia 2017 r. Departament Skarbu USA podał w swoim półrocznym raporcie na temat kursów walutowych, że żaden z głównych partnerów handlowych USA, w tym m.in. Chiny, nie jest uznawany za manipulatora swoją walutą. To - zdaniem analityków - zapobiegnie dalszej eskalacji konfliktu handlowego USA-Chiny.
Kurs euro spadł o 0,1 proc. do 1,1489 USD. Brytyjski funt stracił 0,2 proc. do 1,3088 USD, a japoński jen zyskał 0,1 proc. do 112,52 za dolara amerykańskiego.
PAP, ak, NRG
REKLAMA