Czym są wiarygodność i zdolność kredytowa?
Nasze kontakty z bankami są coraz częstsze, a instytucje finansowe wiedzą o nas coraz więcej. Jeśli np. chcemy wziąć kredyt, to bank dokładnie prześwietla naszą sytuację finansową. Tu istotne są dwa pojęcia - wiarygodność i zdolność kredytowa, które, choć są często mylone, nie są tożsame. O tym, co one znaczą, Aleksandra Tycner rozmawiała z Małgorzatą Wielińską z Biura Informacji Kredytowej.
2018-10-24, 09:25
Posłuchaj
Ekspertka powiedziała, że pod pojęciem wiarygodność kredytowa można rozumieć naszą postawę wobec banków, tj. czy na przykład spłacamy pożyczki w terminie. Z kolei zdolność kredytowa, czyli ocena tego, na jak duży kredyt możemy sobie pozwolić, jest pojęciem szerszym, i oprócz naszej wiarygodności kredytowej obejmuje też kwestie stricte finansowe, jak na przykład nasze miesięczne wpływy w domowym budżecie. Małgorzata Bielińska mówi, że banki zazwyczaj przy tej ocenie korzystają z zewnętrznych baz danych, a więc na przykład z BIK.
Małgorzata Bielińska wyjaśnia, że do BIK-u trafiają informacje np. na temat tego, czy kredyty spłacamy w terminie. Po uregulowaniu całych należności możemy zdecydować, czy chcemy, by nasze dane były dalej w bazie. Jesli jednak mamy opóźnienia powyżej 60 dni, to wtedy przez 5 kolejnych lat informacja na ten temat będzie figurować w BIK. Eksperta zaznacza przy tym, że opóźnienia czy jakieś problemy nie są równoznaczne z tym, że nie dostaniemy następnego kredytu - zawsze ryzyko w tej kwestii ocenia bank
Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Aleksandra Tycner, md
REKLAMA