Jacek Czaputowicz: obywatele chcą Unii Europejskiej społecznie wrażliwej, solidarnej

Unia Europejska powinna być silna, demokratyczna i sprawna, ale państwa członkowskie muszą mieć więcej do powiedzenia - tak mówił w Warszawie szef polskiej dyplomacji. Minister Jacek Czaputowicz przedstawił wizję polskiego rządu, dotyczącą przyszłości Unii Europejskiej. 

2018-10-29, 16:39

Jacek Czaputowicz: obywatele chcą Unii Europejskiej społecznie wrażliwej, solidarnej

Posłuchaj

Minister Jacek Czaputowicz o polskiej wizji UE (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Wystąpienie ministra spraw zagranicznych w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego kończy prowadzone od dwóch miesięcy konsultacje w tej sprawie.

Jak mówił Jacek Czaputowicz, planowane reformy Unii Europejskiej powinny sprawić, by stała się ona wspólnotą suwerennych państw. Szef polskiej dyplomacji mówił, że Unia musi słuchać obywateli poszczególnych krajów, bo tylko wtedy będzie mieć ich poparcie.

- Potrzebna jest wnikliwa debata, w której uczestniczymy także dzisiaj, z udziałem państw i obywateli, nie zaś narzucanie jednego, europejskiego modelu państwa i społeczeństwa. Takie działania prowadziłyby do alienacji wielu grup społecznych w Europie, dyskredytowałyby projekt europejski jako projekt elit i na dłuższą metę podważały jego legitymację - mówił szef MSZ.

Minister spraw zagranicznych mówił, że znacznie większą rolę niż dotychczas powinny w Unii Europejskiej odgrywać parlamenty państw członkowskich.

REKLAMA

Jacek Czaputowicz podkreślał też, że Unia powinna pozostać jednością. Jak mówił, Polska sprzeciwia się tworzeniu "Unii dwóch prędkości" czyli koncepcji podziału Wspólnoty, forsowanej m.in. przez Francję. Warszawa jest też przeciwna narzucaniu państwom członkowskim polityk w poszczególnych dziedzinach, w tym polityki migracyjnej.

Minister spraw zagranicznych argumentował, że przytłaczająca większość Polaków chce być w Unii Europejskiej. Równocześnie chce, by Unia była wrażliwa na problemy społeczne. - Obywatele chcą Unii społecznie wrażliwej, chroniącej ich przed siłą globalnych korporacji, Unii solidarnej, urzeczywistniającej zasadę sprawiedliwości społecznej - mówił Jacek Czaputowicz.

Konsultacje obywatelskie na temat przyszłości Unii Europejskiej zostały rozpoczęte przez francuskiego prezydenta Emmanuela Macrona i są prowadzone w wielu krajach członkowskich. W Polsce MSZ przeprowadził spotkania na ten temat w 15 miastach. Na ich podstawie ma powstać polski raport w tej sprawie.

W grudniu na szczycie Unii Europejskiej ma zostać przedstawiony całościowy raport na podstawie wniosków z poszczególnych krajów, w tym Polski. Z kolei w przyszłym roku, na tej podstawie liderzy krajów Wspólnoty mają przyjąć agendę strategiczną Unii.

REKLAMA

dn

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej