Czego oczekują młodzi rodzice po pracodawcach?
Przy coraz bardziej ograniczonej podaży pracowników, coraz ważniejsze staje się zatrzymanie ich w firmie jak najdłużej. Oprócz wynagrodzenia, pracodawcy stosują więc dodatkowe zachęty. Rozmijają się one nieco z oczekiwaniami zwłaszcza pracujących rodziców. Na ten temat więcej w radiowej Jedynce w materiale Aleksandry Tycner.
2018-11-06, 20:00
Posłuchaj
Rodzice, których ponad 70 procent oczekiwałoby miejsca dla swoich dzieci w przyzakładowych żłobkach lub przedszkolach. Tak wynika z badań portalu pracuj.pl.
- Do powrotu do pracy młode matki i młodych ojców skłania przede wszystkim sytuacja finansowa. Tak wskazała prawie połowa badanych - mówi Aleksandra Skwarska z pracuj.pl.
Dostęp do tego typu świadczeń ma dziś 9 procent z nich. Jednak liczba pracodawców skłonnych rozważyć taki pomysł rośnie, bo zaczynają dostrzegać wynikające z tego korzyści. - Dla osób bowiem, które pracują i mają dzieci, nie ma nic ważniejszego niż ich bezpieczeństwo, edukacja i wychowanie - mówi Karina Trafna, prezes firmy Kids&Co.
Oferta edukacyjna w przedszkolach przyzakładowych jest znacznie bogatsza niż w placówkach publicznych, ale opłaty nie muszą być wyższe - przekonuje Karina Trafna.
Po tym, co pracodawcy oferują pracownikom poza wynagrodzeniem, widać, jak bardzo zmienia się rynek pracy i stosunki pracodawca - pracownik - dodaje Paweł Dubno z Instytutu Odpowiedzialności Społecznej i Zrównoważonego Rozwoju.
Na przykład w firmach, które mają nie tylko przedszkola, ale i żłobki znacząco spadł odsetek pracownic, które zdecydowały się na urlop wychowawczy.
Dodajmy, że młodzi rodzice jako dodatkowe świadczenia chętnie widzieliby również wyprawki dla przedszkolaków i uczniów.
Naczelna Redakcja Gospodarcza, Aleksandra Tycner, kw