Historia polskiej kolei w pigułce. Wszystko zaczęło się w 1842 roku
Od kilku miesięcy w cyklu programów na 100-lecie niepodległości w radiowej Trójce przypominaliśmy historię polskiej gospodarki. W ostatnim programie w tego cyklu Michał Stilger z PKP SA w rozmowie z Marcinem Jagiełowiczem opowiadał o historii polskiej kolei.
2018-11-08, 21:18
Posłuchaj
Kiedy zaczęła się historia polskiej kolei? Czy 1845 rok, kiedy to powstaje kolej warszawsko-wiedeńska można uznać za początek kolei w Polsce? Gdyby trasę nałożyć na mapę II Rzeczpospolitej to mieliśmy pierwszą kolej zaledwie 20-lat po Anglikach.
- Najczęściej mówimy o dwóch datach. Pierwsza to rzeczywiście 1845 rok, czyli budowa żelaznej drogi warszawsko-wiedeńskiej, która powstała na terenie ówczesnego Królestwa Polskiego, czyli terytorium zależnego od Carskiej Rosji (...). Jest też konkurencyjna data, czyli powstanie kolei Górnośląskiej łączącej z Wrocław z Mysłowicami i tutaj mówimy o 1842 roku - wyjaśnił gość Trójki.
Najgęstsza sieć połączeń znajdowała się wówczas po stronie pruskiej. Natomiast na terenie dawnego Cesarstwa Rosyjskiego były budowane dalekie trasy.
20-lecie międzywojenne miało swoje Pendolino. Były to szybkie pociągi spalinowe. One są symbolem rozwoju międzywojennej kolei. Rozwoju pewnej myśli technicznej. - Początkowo były budowane w oparciu o podzespoły austriackie a w latach 30-tych XX wieku powstała rodzina konstrukcja mogąca rozwijać prędkość nawet 140 km na godzinę - mówił ekspert.
REKLAMA
Dworce kolejowe były małymi dziełami sztuki.
Naczelna Redakcja Gospodarcza, Trójka, Marcin Jagiełowicz, kw
REKLAMA