Społeczność międzynarodowa czyta depeszę marszałka Józefa Piłsudskiego

Przedstawiciele sześciu państw z trzech kontynentów czytają symboliczną depeszę marszałka Józefa Piłsudskiego sprzed stu lat. To jedna z akcji zorganizowanych przez ministerstwo spraw zagranicznych z okazji przypadającej dzisiaj setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

2018-11-11, 08:30

Społeczność międzynarodowa czyta depeszę marszałka Józefa Piłsudskiego

Posłuchaj

MSZ: sześć krajów czyta depeszę Piłsudskiego (IAR)
+
Dodaj do playlisty

W ostatnich dniach polscy dyplomaci poprosili osoby z Japonii, Francji, Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Włoch o odczytanie depeszy z 16 listopada 1918 roku. Wysłana przez Józefa Piłsudskiego nota informowała o odrodzeniu się państwa polskiego po 123 latach zaborów. Wideo na którym osoby z sześciu krajów czytają depeszę zostało właśnie opublikowane na stronach polskiego MSZ i w mediach społecznościowych.

- Jako Wódz Naczelny Armii Polskiej, pragnę notyfikować rządom i narodom wojującym i neutralnym istnienie Państwa Polskiego Niepodległego, obejmującego wszystkie ziemie zjednoczonej Polski - pisał w depeszy Józef Piłsudski. Sytuacja polityczna w Polsce i jarzmo okupacji nie pozwoliły dotychczas narodowi polskiemu wypowiedzieć się swobodnie o swym losie. Dzięki zmianom, które nastąpiły wskutek świetnych zwycięstw armii sprzymierzonych - wznowienie niepodległości i suwerenności Polski staje się odtąd faktem dokonanym - dodał.

- Państwo Polskie powstaje z woli całego narodu i opiera się na podstawach demokratycznych. Rząd Polski zastąpi panowanie przemocy, która przez sto czterdzieści lat ciążyła nad losami Polski - przez ustrój, zbudowany na porządku i sprawiedliwości - napisał marszałek. - Opierając się na Armii Polskiej pod moją komendą, mam nadzieję, że odtąd żadna armia obca nie wkroczy do Polski, nim nie wyrazimy w tej sprawie formalnej woli naszej. Jestem przekonany, że potężne demokracje Zachodu udzielą swej pomocy i braterskiego poparcia Polskiej Rzeczypospolitej Odrodzonej i Niepodległej - zakończył.

Depesza jest jednym z najważniejszych dokumentów polskiej dyplomacji. Przygotowano ją w języku francuskim, a 16 listopada 1918 roku wysłano do Komitetu Narodowego Polskiego w Paryżu i opublikowano w "Monitorze Polskim". Dokument został też wysłany do prezydenta Stanów Zjednoczonych oraz do rządów angielskiego, francuskiego, włoskiego, japońskiego i niemieckiego.

REKLAMA

Większość krajów europejskich nawiązała stosunki dyplomatyczne z Polską kilka miesięcy później, w 1919 roku.

Wojciech Cegielski (Polskie Radio)

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej