Nowe fakty ws. KNF. Zbigniew Ziobro apeluje do Leszka Czarneckiego

Prokurator generalny, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro apeluje do pełnomocnika Leszka Czarneckiego o przekazanie wszystkich dowodów w sprawie Komisji Nadzoru Finansowego. Śledczy potrzebują m.in. dostępu do urządzeń, za pomocą których nagrana została marcowa rozmowa byłego już szefa KNF Marka Chrzanowskiego z właścicielem Getin Noble Banku i Idea Banku. 

2018-11-14, 21:35

Nowe fakty ws. KNF. Zbigniew Ziobro apeluje do Leszka Czarneckiego

Posłuchaj

Prokurator generalny, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro apeluje do pełnomocnika Leszka Czarneckiego o przekazanie wszystkich dowodów w sprawie Komisji Nadzoru Finansowego (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Jak mówił prokurator generalny w TVP Info, materiały te są potrzebne do prowadzenia czynności procesowych i wyjaśnienia sprawy. - Potrzebujemy współpracy ze strony tych, którzy dysponują oryginalnymi urządzeniami, na których był zapis dźwięku, czy też obrazu - jak słyszymy - podkreślił minister. Wyraził żal, że urządzenia nadal nie zostały dostarczone śledczym. - To niedobrze, bo to opóźnia czynności procesowe w tej sprawie i budzi znaki zapytań co do woli jej szybkiego wyjaśnienia - mówił Zbigniew Ziobro.

Dodał, że wszyscy, którzy nie mają nic do ukrycia powinni być zainteresowani tym, żeby materiał natychmiast trafił do prokuratury i był przedmiotem oceny przez biegłych. 
Minister Zbigniew Ziobro zapewnił, że prokuratura podjęła wszystkie kroki, aby przeprowadzić sprawne śledztwo w sprawie byłego szefa KNF Marka Chrzanowskiego, w związku z tym nie ma potrzeby powoływania komisji śledczej. Tej domaga się opozycja. 

Gość TVP Info podkreślił także, że w przeciwieństwie do afery Amber Gold za czasów poprzedniego rządu, w sprawie szefa KNF państwo natychmiast podjęło działania. 

Dziś przeszukanie w siedzibie KNF rozpoczęło CBA. Agenci zabezpieczali protokoły i nagrania posiedzeń KNF dotyczące Getin Banku, Idea Banku i sprawy GetBacku. 

REKLAMA

Propozycja korupcyjna

W związku z wczorajszą publikacją "Gazety Wyborczej" o propozycji korupcyjnej, jaką miał złożyć właścicielowi Getin Noble Banku i Idea Banku, Leszkowi Czarneckiemu, Marek Chrzanowski ustąpił ze stanowiska szefa KNF. 

Dziennik napisał, że przewodniczący KNF Marek Chrzanowski miał zaoferować przychylność dla Getin Noble Banku w zamian za zatrudnienie wskazanego prawnika. Jego wynagrodzenie miało być "powiązane z wynikiem banku" i wynosić 1 procent wartości Getin Noble Banku, czyli około 40 milionów złotych. Do złożenia propozycji miało dojść podczas marcowej rozmowy z właścicielem banku Leszkiem Czarneckim, którą biznesmen nagrał. 

Były przewodniczący KNF Marek Chrzanowski podjął kroki prawne w związku z fałszywymi - jego zdaniem - publikacjami o składaniu propozycji korupcyjnej. Rzecznik KNF Jacek Barszczewski mówi, że były szef instytucji podtrzymuje swoje pierwsze deklaracje, że doszło do próby szantażu zdyskredytowania go w oczach opinii publicznej oraz że propozycji korupcyjnej nie było.  

Czym jest KNF

Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) to centralny organ władzy państwowej nadzorujący rynek finansowy oraz rynek ubezpieczeń. Powołano ją do życia w 2006 roku ustawą o nadzorze finansowym.

REKLAMA

Nadzór nad KNF sprawuje Prezes Rady Ministrów, a w jej skład wchodzi 7 osób. Są to: przewodniczący, dwóch zastępców przewodniczącego i pozostałych czterech członków - prezes Narodowego Banku Polskiego, przedstawiciel Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, minister właściwy do spraw instytucji finansowych oraz minister właściwy do spraw zabezpieczania społecznego.

Główne zadania Komisji polegają na sprawowaniu kontroli nad sektorem bankowym, rynkiem kapitałowym, ubezpieczeniowym i emerytalnym, a także nad instytucjami pieniądza elektronicznego.

KNF ma dbać o prawidłowe działanie rynku finansowego, w tym jego stabilność, przejrzystość i bezpieczeństwo oraz zapewnić ochronę jego uczestnikom.

Do obowiązków i uprawnień Komisji, jeśli chodzi o rynek ubezpieczeniowy należy ochrona interesów osób ubezpieczonych i zapobieganie sytuacjom, w których firma ubezpieczeniowa nie będzie mogła wypłacać ubezpieczonemu należnego świadczenia.

REKLAMA

KNF zajmuje się ponadto propagowaniem działań służących prawidłowemu funkcjonowaniu, rozwojowi i konkurencyjności rynku finansowego, jak również działaniami edukacyjnymi i informacyjnymi w tym zakresie.

Komisja przygotowuje też projekty przepisów odnoszących się do nadzoru nad rynkiem finansowym. Zajmuje się także umożliwianiem polubownego i pojednawczego rozstrzygania sporów między uczestnikami tego rynku.

dcz

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej